Breakthrough Listen je vedecký program, ktorého cieľom je hľadanie stôp inteligentných foriem komunikácie mimozemského pôvodu vo vesmíre. Ide zatiaľ o jeden z najväčších projektov podobného druhu, ktorý prebieha pomocou rádiových teleskopov. Misia sa začala ešte v roku 2016 a očakáva sa, že skončí do desiatich rokov. Celá základňa projektu je v Berkeley SETI Research Center, ktorá formálne spadá pod oddelenie astronómie Kalifornskej univerzity v Berkeley.

No aj po druhýkrát sa zatiaľ nepodarilo zo získaných údajov získať akékoľvek mimozemské náznaky – informuje Space.com. Po skúmaní medzihviezdneho objektu, kométy 2I/Borisov a okolia čiernej diery v strede našej galaxie, bolo zverejnených približne 2 petabajty údajov, v ktorých sú zachytávané dáta v rádiovom spektre 1 – 12 GHz. Ide o doteraz najkomplexnejší prieskum rádiových signálov v Mliečnej dráhe.

Údaje z celého sveta

Dáta boli zachytené pomocou teleskopov z celého sveta a pochádzajú napríklad z teleskopu Parkes v Austrálii, z observatória Green Bank v západnej Virgínii či ďalekohľadu z observatória v Kalifornii. Od prvého uverejnenia údajov ide o zdvojnásobenie toho, čo je ponúknuté verejnosti. Vedci dúfajú, že tieto súbory odhalia niečo nové a zaujímavé, čo by im pomohlo pri ďalšom bádaní.

Seth Shostak/SETI Institute

Doteraz bolo preskúmaných približne 20 % z celkového objemu údajov, pričom žiadne známky o mimozemskej civilizácii neboli zaznamenané. Nevýhodou celého projektu je tiež fakt, že prípadné signály nemusia byť vysielané v spektre, ktoré je zachytávané. Stále je však množstvo údajov, ktoré sú neprebádané a tak zatiaľ nie je nič úplne vylúčené. Pristúpiť k dátam môžeš prostredníctvom tohto odkazu.

Inštitút SETI pritom len pred pár dňami oznámil spojenie s NRAO (National Radio Astronomy Observatory) v Novom Mexiku, s ktorým by hľadanie mimozemských signatúr malo byť efektívnejšie a bude prebiehať 24/7. Ide tiež o jeden z najcitlivejších rádiových teleskopov na severnej pologuli  a využíva sa napríklad na pozorovanie čiernych dier. Ďalšie údaje by tak mohli byť znovu o čosi presnejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú