Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) už dlhodobo čelí problémom. Roky sa objavujú správy o zlom technickom stave stanice, najmä na ruskom module. Vyvoláva to otázky ohľadne bezpečnosti a spoľahlivosti. Kým NASA varuje pred potencionálnymi hrozbami, ruská strana sa snaží situáciu zmierniť. Informuje o tom portál Futurism.

Starnutie Medzinárodnej vesmírnej stanice

V minulom článku sme ti priniesli informácie o tom, že ISS čelí problémom úniku vzduchu na ruskej strane. Roskosmos vtedy identifikovala 50 „problémových oblastí“, ktoré NASA klasifikovala ako „najvyššiu úroveň rizika“. Problémovým modulom je prechodová komora, ktorá spája dokovací port so servisným modulom. Astronauti museli väčšinu času držať tento modul zatvorený, čo len zdôrazňuje závažnosť problému. Ruská strana sa však snaží situáciu zľahčovať. Tvrdia, že operácie môžu bezpečne pokračovať.

Chýbajú dôkazy

Podľa správ zverejnených NASA a SpaceNews boli úniky vzduchu zaznamenané už pred niekoľkými rokmi. Bob Cabana, bývalý astronaut a člen poradného výboru NASA pre ISS, však upozorňuje na možnosť „katastrofického zlyhania“. Problémom je, že ani jedna zo strán nemá dostatok dôkazov na presvedčenie tej druhej.

NASA

„Rusi veria, že pokračovanie operácií je bezpečné, ale nedokážu nás o tom dostatočne presvedčiť, a Spojené štáty veria, že to bezpečné nie je, no my zase nedokážeme dostatočne presvedčiť Rusov, že to tak je,“ uviedol Cabana.

Vesmírne agentúry sa nedokážu zhodnúť na možnej príčine úniku. Podľa ruských inžinierov je príčinou úniku „vysoká cyklická únava“ ktorá je spôsobená mikrovibráciami. NASA však upozorňuje, že ide o kombináciu viacerých faktorov, vrátane mechanických napätí a degradácie materiálu. Na ruskej strane Roskosmos identifikoval 50 problémových oblastí. Mnohé z nich sa snažili opraviť tmelom.

Astronaut Michael Barratt, ktorý sa nedávno vrátil z Medzinárodnej vesmírnej stanice uviedol, že je prirodzené, že stanica po 24 rokoch intenzívneho používania vykazuje známky opotrebovania. „Stanica nie je mladá,“ poznamenal Barratt. „Je tam hore už pomerne dlho. Opotrebenie sa dalo očakávať a my ho teraz vidíme,“ doplnil.

Aká bude budúcnosť ISS?

ISS slúži o desať rokov dlhšie, než sa pôvodne plánovalo. Opotrebovanie materiálov je teda logické, avšak vesmírna stanica čelí aj ďalším problémom. Stanicu poškodzujú aj malé meteority, či iné orbitálne trosky. ISS by podľa doterajších plánov mala byť vyradená v roku 2031. Kvôli pretrvávajúcim problémom je však otázne, či vesmírna stanica dovtedy vydrží.

Ruská náhradu iPhonu je poriadny prepadák. Skončí v smetnom koši rovnako ako ich prvý notebook?

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP