Britská vláda údajne od Apple vyžaduje, aby vytvorila „zadné vrátka“ do šifrovaných záloh používateľov služby iCloud. Zákonodarcovia tvrdia, že end-to-end šifrovanie uľahčuje teroristom a zločincom vyhýbať sa odhaleniu. V prípade, ak by Apple vytvoril zadné vrátka, britské služby by mali prístup nielen k dátam britských používateľov, ale všetkých po celom svete. O téme informoval portál The Verge.

Tajný príkaz vlády

Podľa informácií The Washington Post, príkaz bol vydaný minulý mesiac na základe právomocí vyplývajúcich zo zákona, ktorá je známa ako „Sledovacia charta“. Úradníci požadujú neobmedzený prístup k šifrovaným dátam všetkých používateľov iCloud. Nariadenie sa tak dotýka všetkých, nielen britských používateľov.

V prípade vyhovenia, Apple nebude mať dovolené informovať používateľov o tom, že šifrovanie je narušené. Spoločnosť v roku 2022 predstavila funkciu rozšírenej ochrany dát. Funkciu end-to-end šifrovania si používatelia musia nastaviť manuálne, pretože nie je štandardne zapnutá. Vďaka šifrovaniu ani Apple nemôže čítať dáta uložené v iCloude.

hacker s pozadím matrixu
Freepik

Možné riešenie

Apple tak s najväčšou pravdepodobnosťou prestane v Británii ponúkať funkciu šifrovania dát, avšak to by nesplnilo požiadavku britskej vlády. Spoločnosť sa tiež môže odvolať a argumentovať vysokými nákladmi na implementáciu a neprimerané požiadavky. To však nezabráni tomu, aby príkaz nadobudol účinnosť. V minulosti sa Apple už ohradil a odmietol podobné požiadavky britskej vlády ohľadne šifrovanej komunikácie.

„Neexistuje dôvod, prečo by vláda Spojeného kráľovstva mala rozhodovať za občanov celého sveta o tom, či môžu využívať osvedčené bezpečnostné výhody end-to-end šifrovania,“ uviedla spoločnosť v britskom parlamente v marci 2024.

Britská vláda pritom argumentuje, že šifrovanie napomáha zločincom a uľahčuje skrývanie sa pred políciou. Americké agentúry, ako FBI a NSA sa naopak skôr prikláňajú k širšiemu využívaniu šifrovania, kvôli ochrane pred kybernetickými hrozbami.

Ohrozenie súkromia používateľov

Ak by spoločnosť ustúpila a umožnila britskej vláde prístup k šifrovaným dátam, je vysoko pravdepodobné, že si podobné právo budú nárokovať aj ďalšie krajiny, napríklad USA či Čína. Apple sa bude musieť rozhodnúť, či splní požiadavky vlády, alebo úplne prestane poskytovať end-to-end šifrovanie.

Zatiaľ nie je jasné, či príkaz vytvorenia zadných vrátok dostali aj ďalšie technologické spoločnosti. Meta, aj Google sa na otázky od The Washingon Post nevyjadrili. Ed Fernandez, zástupca Google však uviedol, že Google nemá prístup k šifrovaným dátam, a to „ani základe právneho príkazu.“ Meta pripomenula svoje prechádzajúce vyhlásenie, v ktorom vylúčila akékoľvek zavedenie zadných vrátok.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP