Jedinečné, minimalistické, inovatívne, funkčné v elegantnom, no zároveň futuristickom dizajne. Tak by sa dali charakterizovať spotrebiče od britskej spoločnosti Dyson, ktorá si získala prominentné postavenie na trhu.

Vysávače, čističky vzduchu či fén nájdeme od rôznych výrobcov, vo viacerých prevedeniach v oveľa nižších a dostupnejších cenách. Prečo sú ľudia ochotní priplatiť si za produkty Dyson? Prečo sú také jedinečné? Toto je príbeh, ako jeden frustrovaný muž kvôli vysávaču navždy zmenil domáce spotrebiče.

Od fúrika k vysávačom

„Na škole som si zvolil umenie, pretože ma odradili všetky vzorce vo vede. Neexistovalo nič, čo by ich spájalo tak, ako to robí dizajnérske inžinierstvo. Na inžinierstvo som narazil len náhodou a okamžite som sa rozhodol, čo chcem robiť – vytvárať veci, ktoré fungujú lepšie,“ James Dyson.

Cesta ikony inovácií k uznaniu bola pre Jamesa Dysona kľukatá a plná odmietnutí. V 70. rokoch minulého storočia dostal nápad na nový vynález. Keď pracoval s tradičným fúrikom na farme, všimol si jeho nepraktickosť. Cement sa lepil na dno fúrika, ťažko sa s ním chodilo a koleso stále zapadalo do blata.

Dysonov prvý vynález fúrik s guľou
Reprofoto YouTube screenshot/Dyson

Dyson navrhol „Ballbarrow“, inovatívny plastový fúrik s guľou namiesto tradičného kolesa. Na plast sa už nelepil cement, vďaka inovatívnemu dizajnu sa dal ľahko vyklopiť a guľa namiesto kolesa umožnila ľahkú manipuláciu. Geniálny vynález sa však nestretol s pochopením. Dyson sa snažil vynález predať do záhradných centier, kde ho však vysmiali a odmietli predávať.

Preto založil spoločnosť a vďaka reklame v novinách sa mu podarilo fúrik predávať, avšak veľa peňazí z toho nemal a skoro ho to priviedlo na mizinu. Za dizajn fúrika získal cenu Building Design Innovation Award, no patent pridelil spoločnosti, v ktorom mal investorov. Nakoniec stratil kontrolu nad spoločnosťou a tak prišiel aj o patent. Bola to jeho „najväčšia chyba“, ale zároveň životná lekcia, vďaka čomu sa najviac naučil.

Najväčší prelom

V roku 1978 bol frustrovaný stále klesajúcim výkonom svojho vysávača typu Hoover Junior. Bol to klasický vreckový vysávač, ktorý sa stále upchával prachom, čo spôsobovalo pokles sania. Taktiež bola neustála potreba dokupovať nové vrecká.

Všimol si, že miestna píla pri výrobe využíva cyklónovú technológiu na zbieranie prachu a pilín. Nasledujúce mesiace pracoval na vylepšeniach vysávača a snažil sa implementovať túto techniku do vysávača. Po mnohých zlyhaniach a finančných problémoch, po piatich rokoch a neskutočných 5 127 prototypoch sme sa dočkali prvého bezvreckového cyklónového vysávača na svete s označením G-Force.

Táto technológia je jednou z najvýraznejších čŕt produktov Dyson. Pomocou odstredivých síl oddeľovala prach a nečistoty zo vzduchu, používala nádobu, ktorá aj keď sa naplnila prachom a pritom neznižovala výkon vysávača. Navyše nádoba bola aj priehľadná, aby sa dalo vidieť, koľko prachu a nečistôt vysávač vysal. Predajcovia a výrobcovia však tento vynález opäť neprijali s nadšením a vidieť prach považovali za „nechutné“.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú