Predaje elektromobilov v Európe sú akýmsi stelesnením turbulentného obdobia. Kým na jednej strane niektoré krajiny hlásia rekordné nárasty, inde zažíva trh pokles. Jedna krajina však v tomto trende vyniká a môže byť pre Slovensko veľkou inšpiráciou. Ide o našich susedov z Česka, kde predaj elektromobilov zaznamenal medziročne  až 61-percentný rast, čo je druhý najvyšší nárast v Európe, hneď po Malte.

Hoci z celkového meradla veci ide o pozitívnu správu, obyvatelia spoza rieky Morava vyhraté nemajú. Podiel elektromobilov na celkovom trhu v Česku zostáva stále nízky, len na úrovni 4,5 %. Pre porovnanie, na čele rebríčka je Nórsko, kde elektromobily tvoria ohromujúcich 89 % všetkých predaných vozidiel. Na tému upozornil český portál Živé.

Kontrastné trendy v Európe

Európske štatistiky odhalili veľké rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Severské štáty ako Nórsko, Dánsko a Švédsko vedú v podiele elektromobilov na trhu, pričom Dánsko dosiahlo až 50 %. Na druhej strane východoeurópske krajiny, vrátane Slovenska, výrazne zaostávajú. Na našom území majú  elektromobily podiel na predaji áut len 2,5 %, čo je jeden z najnižších výsledkov v Európe.

Celkový predaj elektromobilov v Európe zaznamenal mierny medziročný pokles o 1,7 %, pričom sa predalo 1,6 milióna kusov. Tento pokles bol ovplyvnený najmä Nemeckom, kde sa predalo o 113-tisíc elektromobilov menej než vlani. Dôvodom bolo ukončenie štedrých dotácií, ktoré v minulosti výrazne podporovali predaj. Podobný trend zaznamenali aj Švédsko, Fínsko či Rumunsko.

Mário Šimovič/FonTech

Dotácie ako motor rastu

Rast predaja elektromobilov v Česku bol poháňaný najmä vládnymi dotáciami pre firmy a živnostníkov. Je otázne, či sa podobný rast podarí zopakovať aj budúci rok bez týchto stimulov. Na druhej strane krajiny ako Portugalsko ukazujú, že štedré dotácie môžu pomôcť k stabilnému podielu elektromobilov, ktorý tam dosahuje 19 %. Španielsko so slabšou podporou dosahuje len 5 %.

V západnej Európe, najmä v škandinávskych krajinách a Beneluxe, sa cieľ ukončenia predaja áut so spaľovacími motormi do roku 2035 zdá realistický. Tieto regióny majú už teraz vysoké podiely elektromobilov na trhu. Naopak, v krajinách ako Slovensko, Česko či Poľsko bude prechod na elektrickú mobilitu oveľa náročnejší.

Mário Šimovič/FonTech

Rozhodujúcimi faktormi pre úspech elektromobilov tak nie sú len technológie, ale veľkou mierou aj politika. Výška dotácií, daňové stimuly či regulácie sú kľúčové pre to, čo si spotrebitelia vyberajú. Pre Slovensko to znamená, že bez silnejšej podpory štátu môže elektromobilita aj naďalej stagnovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP