Slováci opäť upierajú svoj zrak na nočnú oblohu, fascinujúce vesmírne divadlo, ktoré sa u nás opakuje každoročne a má množstvo verných priaznivcov, je už na spadnutie. Perzeidy aj počas tejto noci dosiahnu svoje maximum, upozornil Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě a České astronomické společnosti, ktorý prezradil, aké podmienky budú panovať.

Vrchol Perzeíd bude za priaznivých podmienok

Meteorický roj Perzeid po roku opäť rozžiaril nočnú oblohu. Tento každoročný úkaz, ktorý je možné pozorovať od polovice júla do konca augusta, vrcholí tento rok, výnimočne, počas dvoch nocí: v noci z nedele na pondelok (z 11. na 12. augusta) a v noci z pondelka na utorok z 12. na 13. augusta 2024.

Pozorovatelia nočnej oblohy môžu očakávať 60-80 meteorov za hodinu, predovšetkým v čase medzi polnocou a štvrtou rannou hodinou; z nich 5 až 15 môže byť extra jasných.

Ústav ďalej dodáva, že pre optimálne pozorovanie tohto úkazu je kľúčové nájsť miesto s minimálnym svetelným znečistením, ideálne ďaleko od mestských oblastí. Dobrou správou je, že tohtoročné podmienky budú mimoriadne priaznivé. Mesiac totiž bude v prvej štvrti a zapadne už počas prvej polovice noci, čím poskytne tmavšiu oblohu pre lepšiu viditeľnosť meteorov.

Perzeidy pri svojom maxime. Petr Horálek.

Pre pozorovanie Perzeid nie je potrebný ďalekohľad – stačí nájsť tmavé miesto s dobrým výhľadom na všetky strany oblohy a nechať sa uniesť týmto fascinujúcim nebeským predstavením.

Pôvod a aktivita

Perzeidy majú svoj pôvod v kométe 109P Swift-Tuttle, objavenej v roku 1862. Tento vesmírny pútnik má 134-ročnú periódu pričom naposledy preletel v blízkosti Slnka v roku 1992. Jeho ďalší návrat sa očakáva až v roku 2126. Každý rok tak naša planéta prechádza prachovým pozostatkom tejto kométy, čo vedie k očarujúcemu nebeskému predstaveniu.

Drobné častice, nazývané meteoroidy, vytvárajú pri vstupe do zemskej atmosféry svetelné úkazy, ktoré sú známe ako meteory. Napriek ich impozantnému vzhľadu sú tieto častice menšie než zrnká piesku a pri prelete atmosférou sa úplne vyparia. Častice vstupujú do našej atmosféry rýchlosťou 59 km/s pričom žiariť začínajú vo výške približne 120 km nad zemským povrchom.

Andrés Nieto Porras/Flickr

Radiant roja, teda bod, z ktorého meteory zdanlivo vylietajú, sa nachádza v súhvezdí Perzea, po ktorom sú pomenované. Toto súhvezdie stúpa takmer k zenitu už po polnoci, čo vytvára ideálne podmienky pre pozorovanie.

Perzeidy sú preslávené nielen svojou početnosťou, ale aj možnosťou výskytu mimoriadne jasných meteorov, nazývaných bolidy. Tieto „nebeské ohňostroje“ môžu byť jasnejšie než planéta Venuša alebo Mesiac v prvej štvrti, pričom po ich prelete môže zostať na oblohe viditeľná žiarivá stopa, a to po dobu aj niekoľkých minút.

Pozorovatelia dostanú „bonus“

Tento rok doplní aktivitu populárnych Perzeíd aj ďalší vzácny nebeský úkaz. Na pozorovateľov čaká tesne po vrchole meteorického roja Perzeíd bonus v podobe dvoch jasných planét na rannej oblohe. V tesnej blízkosti sa ocitnú Jupiter a Mars, pričom sa budú nachádzať vo fotogenickej časti súhvezdia Býka, v blízkosti pôsobivých hvezdokôp Plejády a Hyády.

Tento fascinujúci jav vyvrcholí v noci zo 14. na 15. augusta, krátko po maxime Perzeíd. Najužšie priblíženie planét (18 uhlových minút) nastane 14. augusta o 18:52 SELČ, no v tom čase nebude z nášho územia viditeľné. Ranná obloha vo štvrtok, 15. augusta, však ponúkne úchvatné divadlo.

Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě/Stellarium

Planéty sa objavia nad obzorom už pred prvou rannou hodinou SELČ, s miernymi časovými rozdielmi v závislosti od miesta pozorovania. V tom čase sa priblížia na vzdialenosť menšiu ako je uhlový priemer Mesiaca v splne. Toto predstavenie budú môcť sledovať voľným okom aj obyvatelia miest.

Jupiter a Mars budú jasne viditeľné a s postupom času sa budú len mierne vzďaľovať. Zostanú však v zornom poli stredne veľkých ďalekohľadov, ktoré umožnia ich detailnejšie pozorovanie.

Mars sa bude javiť ako oranžový ovál, zatiaľ čo Jupiter bude viditeľný ako disk s atmosférickými pásmi. Pozornosť budú pútať aj štyri „Galileove“ mesiace Jupitera Io, Europa, Ganymedes a Callisto, ktoré sa zoradia v jeho blízkosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP