Ak si si myslel, že severný a južný magnetický pól sú stacionárne body, mýlil si sa. Zatiaľ čo južný pól sa hýbe len minimálne, severný naberá na rýchlosti a aktuálne jeho pohyb presahuje viac ako 50 km za rok.

Portál DailyMail priniesol najnovšie informácie ohľadom svetového magnetického modelu, ktorý sleduje pohyb magnetických pólov zeme. Najnovšie údaje hovoria, že severný magnetický pól za posledné roky naberá na rýchlosti a postupne sa premiestňuje. Aktuálne je jeho rýchlosť vyššia ako 50 km za rok a postupne smeruje z Kanady k Sibíru.

Pohyb severného magnetického poľa sa v posledných rokoch náramne zvýšil

Za posledné roky sa tak jedná o najrýchlejší zaznamenaný posun od polovice 16. storočia. Záznamy o tom, ako sa hýbe severný magnetický pól, sú veľmi dôležité. Prakticky všetky navigačné GPS systémy používane v armáde, letectve či pri bežnom využití sa spoliehajú na presné údaje o polohách magnetických polí.

„Magnetický severný pól sa pomaly pohyboval okolo severnej Kanady od roku 1590 do roku 1990 a potom sa v priebehu posledných 20 rokov zrýchlil z približne 10 km ročne na viac ako 50 km za rok,“ povedala Ciaran Beggan z organizácie British Geological Survey portálu MailOnline.

Samotný pohyb severného magnetického poľa je zapríčinený pohybom roztaveného jadra Zeme. Zdrojom magnetického poľa je totiž prúd vznikajúci pohybom elektricky vodivej tekutiny medzi pevnou časťou jadra a pevným plášťom. V magnetickom poli Zeme sú teda uložené najmä informácie o procesoch prebiehajúcich v tejto tekutine.

Severný magnetický pol precestoval od roku 1831 približne 2 250 km

Presnými meraniami a sledovaním pohybu magnetických pólov sa zaoberá Svetový magnetický model (WWM), na základe ktorého sa pravidelne vydávajú korekcie smeru magnetického poľa a zemského pólu. Z jeho poslednej aktualizácie vyplýva, že po stovkách rokov, kedy severný magnetický pól krúžil v oblasti severnej Kanady, sa jeho približná poloha začala rýchlo približovať k Sibíru asi na prelome storočia.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto vyzerá línia pohybu severného magnetického poľa. Postupne sa od Kanady premiestňuje k Sibíru. Zdroj: wdc.kugi.kyoto-u.ac.jp

V posledných mesiacoch poloha severného magnetického pólu dokonca prekročila Greenwichský poludník. Od svojho objavenia v roku 1831 prešiel severný magnetický pól približne 2 250 km. Tento pohyb bol vo všeobecnosti pomerne pomalý, ale od prelomu storočia sa zrýchlil. Nový WMM predpovedá, že severný magnetický pól sa bude v nasledujúcich piatich rokoch naďalej premiestňovať smerom k Sibíru.

Čoskoro dôjde k aktualizáciám GPS systémov

Tentoraz by sa však jeho pohyb mal spomaliť a nemal by presiahnuť rýchlosť 40 km za rok. Samotný model WMM sa zostavuje každých 5 rokov, aby sa zohľadnila nepredvídateľnosť pohybu magnetických polí Zeme. Jeho najnovšia aktualizácia tak bude platiť do roku 2025 a všeobecne sa očakáva, že spoločnosti využívajúce navigáciu vo forme GPS čoskoro na základe tohto modelu aktualizujú svoje systémy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP