Španielska vláda odsúhlasila v pondelok zavedenie „naliehavých oparení“ zameraných na úsporu energie. Informuovala o tom v utorok agentúra DPA s tým, že Madrid k takémuto kroku pristúpil v čase ruskej invázie na Ukrajinu, respektíve z dôvodu hroziacej energetickej krízy v Európe.

Horná a dolná hranica

Všetky budovy spadajúce do verejnej správy, rovnako ako ani obchodné domy, kiná, pracoviská, hotely, stanice či letiská nebudú môcť svoje priestory v lete ochladzovať na menej než 27 stupňov Celzia a v zime vykurovať na viac ako 19 stupňov Celzia.

Opatrenia prijal vládny kabinet na svojom pondelňajšom pravidelnom každotýždňovom zasadnutí, informovala v pondelok neskoro večer španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberová. Dodala, že po tom, ako budú tieto kroky zverejnené vo vládnom vestníku, musia byť príslušnými úradmi do týždňa aj zavedené. Platiť majú do 1. novembra 2023.

Riberová uviedla, že tieto opatrenia predstavujú prvotný balík, aký je v „kritickej situácii“ nevyhnutný. Európa podľa jej slov potrebuje v tomto smere pomoc Španielska. „Je čas na solidaritu,“ povedala španielska ministerka. Súčasťou nových opatrení je aj podmienka, aby mali obchody a podniky najneskôr do 30. septembra nainštalované automatické otváranie dverí. Cieľom tohto nariadenia je zabrániť úniku teplého či studeného vzduchu, uvádza DPA.

A zhasnite po sebe

Osvetlenie výkladov, pamiatok či práve nepoužívaných kancelárií bude musieť byť po 22:00 vypnuté. Hospodárenie s energiou sa bude v jednotlivých prevádzkach či kanceláriách kontrolovať. Riberová okrem ohlásenia opatrení vyzvala zamestnávateľov v súkromnom sektore, aby zvýšili prácu z domu.

spanielsko Sanchez
TASR/AP/Boris Grdanoski

Španielsko takéto opatrenia prijíma v súlade s tzv. núdzovým plánom zameraným na znižovanie spotreby zemného plynu, na ktorom sa minulý týždeň dohodli členské krajiny EÚ. Cieľom tohto plánu je predovšetkým zníženie rizík, ktoré by spôsobilo úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska. Španielsko najskôr s plánom nesúhlasilo, avšak po určitých ústupkoch ho schválilo, pripomína DPA.

Spotrebu plynu sa krajina snaží znížiť konkrétne o 7 %, čo je hodnota, na ktorej sa dohodli spomínané členské krajiny EÚ, s cieľom obmedziť závislosť od ruského plynu. Riberová uviedla, že opatrenia budú spočiatku platiť do novembra 2023.

Premiér Pedro Sánchez oznámil nový balík minulý týždeň slovami: „Stačí ísť do nákupného centra, aby ste si uvedomili, že možno je tam nastavená príliš nízka teplota.“ Vláda tvrdí, že opatrenia ušetria nielen energiu, ale znížia aj účty pre domácnosti a podniky.

Zákaz nosiť kravaty

Madrid okrem avizovaných opatrní zvažuje, že po letných prázdninách prijme i ďalšie obdobné obmedzenia. Španielsko sa chce pokúsiť svoju spotrebu zemného plynu znížiť o 7 %, približuje DPA.

Mnohé z týchto nových opatrení sa nepáčia regionálnej prezidentke pre oblasť Madridu Idiaz Ayuso, ktorá kroky skritizovala na sociálnej sieti Twitter. Hlavný problém videla v možnom poklese turizmu. „Madrid nevypneme,“ povedala vo svojom statuse.

Krajina taktiež zvažuje zavedenie pravidla práce z domu, ktoré má platiť pre jej úradníkov, či kontrolu verejného osvetlenia počas sviatkov, ako napríklad Vianoc, dopĺňa portál Spanish News Today. Medzi bizarnejšie opatrenia patrí výzva prezidenta Sáncheza, ktorú smeroval na poslancov a iných zamestnancov štátnych orgánov, ktorí pri svojom povolaní musia nosiť formálny odev.

„Požiadal som ministrov a aj zvyšok štátnych pracovníkov, aby nenosili kravaty, pokiaľ nemajú pocit, že je to absolútne nevyhnutné,“ vyjadril sa prezident. „Týmto spôsobom každý z malej časti dopomôže šetreniu energie.“

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP