Rover Perseverance na červenej planéte zachytil vzácny jav dvoch prachových vírov, pri ktorom jeden pohltil druhého. Krátky, avšak výnimočný okamih sa podarilo zachytiť v západnom okraji krátera Jezero, v oblasti zvanej Witch Hazel Hill. Na tému upozornil portál Phys.org.

Nezvyčajný záber

Víry na Marse sa nazývajú „prachoví diabli“ a patria medzi bežné javy. Prachový diabol označuje intenzívny vír, ktorý vzniká kvôli rozdielu teplôt medzi povrchom a atmosférou. Počas rotácie víry nasávajú prachové častice z povrchu.

„Tieto mini-tornáda blúdia po povrchu Marsu, zachytávajú prach a znižujú viditeľnosť v ich bezprostrednom okolí. Ak sa stretne viacero prachových diablikov, môžu sa buď navzájom zničiť, alebo spojiť, pričom silnejší prevezme slabšieho,“ vysvetlil Mark Lemmon, vedec roveru Perseverance zo Space Science Institute v Boulderi, Colorado.

V prípade záberu, ktorý vyhotovila navigačná kamera roveru sa objavili dvaja prachoví diabli – jeden menší, ktorý mohol byť široký zhruba 5 metrov a väčší, s priemerom približne 16 metrov. Perseverance tento okamih zaznamenal vo vzdialenosti zhruba jeden kilometer.

Moment, kedy väčší diabol „zjedol“ menšieho, bol zaznamenaný počas experimentu, ktorý sa zameriava na lepšie pochopenie atmosférických procesov na planéte. Zaujímavosťou tiež je, že kamera zachytila zároveň aj ďalšie dva víry v diaľke.

„Štúdium prachových diablov je dôležité, pretože tieto javy odhaľujú atmosférické podmienky, ako sú prevládajúce smery a rýchlosť vetra, a sú zodpovedné za približne polovicu prachu v marťanskej atmosfére,“ uviedla Katie Stack Morgan, projektová vedkyňa roveru Perseverance v NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Rover už počas svojej misie zachytil niekoľko prachových diablov. V septembri 2021 zaznamenal celý roj vírov, ktoré sa preháňali dnom krátera Jezero a dokonca sa mu podarilo pomocou mikrofónu SuperCam zachytiť aj zvuk jedného z nich – išlo o historicky prvý zvuk marťanského prachového víru.

Prachové víry boli prvýkrát fotograficky zdokumentované ešte v 70. rokoch minulého storočia vďaka orbiterom Viking. Zachytenie prachového víru je náročné, pretože vedci nevedia dopredu určiť, kde sa presne objaví.

„Ak máte ľútosť nad tým malým diablom z nášho najnovšieho videa, možno vás poteší, že väčší páchateľ pravdepodobne skončil už pár minút neskôr. Prachoví diabli na Marse trvajú len približne 10 minút,“ vysvetlil Lemmon.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP