Vedci sa už roky pokúšajú nájsť spôsoby, ako proces starnutia zvrátiť. Cvičenie, či obmedzenie kalórií sa už dávno využívajú na spomalenie starnutia, avšak úplné zvrátenie biologického veku sa zatiaľ nepodarilo zvrátiť. Nové zistenie vedcov však naznačuje, že existuje organizmus, ktorý dokáže poraziť starnutie. Na tému upozornil portál Phys.org.

Regenerácia do mladšej verzie

Starnutie je prirodzenou súčasťou života nášho života, hoci pre niektorých ľudí je ťažké sa s tým zmieriť. Síce ešte nemáme elixír života, vedci sa však snažia nájsť spôsob, ako proces starnutia spomaliť, dokonca zvrátiť. Vedci prinášajú nové zistenia o vodných červoch zvané planárie, ktoré sú známe svojou schopnosťou regenerovať celé časti tela, vrátane hlavy. Podľa výskumu z University of Michigan Medical School, dokážu niečo ešte pozoruhodnejšie a to regenerovať sa do mladšej verzie samých seba.

„Ľudia si sú vedomí regeneračnej kapacity planárií už viac ako sto rokov. No stále vieme veľmi málo o tom, ako presne regenerujú a prečo žijú zdanlivo večne,“ povedal Longhua Guo, odborný asistent molekulárnej a integratívnej fyziológie a bunkovej a vývojovej biológie na U-M a člen Inštitútu gerontológie.

Nature Aging (2025). DOI: 10.1038/s43587-025-00847-9

Guov výskum sa zameriava na sexuálne sa rozmnožujúce planárie, pretože ich vývin možno sledovať už od štádia zygoty. Rovnako ako cicavce, aj planárie od oplodnenia do približne 18 mesiacov vykazujú známky biologického starnutia – strácajú neuróny, svaly, znižuje sa ich plodnosť a začínajú sa objavovať poruchy očí. Keď však vedci starším planáriám odstránili hlavu, vyrástla im nová, s úplne zdravými očami.

Červy, ktoré prešli regeneráciou, vykazovali aj vyššiu plodnosť a lepšiu fyzickú kondíciu v porovnaní so staršími jedincami. Výsledky štúdie boli publikované v Nature Aging ukazujú, že regenerácia môže zvrátiť príznaky starnutia na viacerých úrovniach. Guov tím tiež zistil, že planárie na rozdiel od cicavcov neprichádzajú s vekom o svoje dospelé kmeňové bunky.

„U starších planárií nielenže nestrácajú schopnosť regenerácie, ale stále dokážu úplne regenerovať, čo sa už líši od mnohých iných druhov a naznačuje, že majú mechanizmy na podporu dlhovekosti a hojenia aj v oveľa staršom veku,“ vysvetlil Guo.

Výzva pre ďalšie výskumy

Vedci porovnávali aj údaje zo sekvenovania jednotlivých buniek planárií s dátami z myší, potkanov a ľudí. Výsledky ukázali, že známky starnutia u planárií sú podobné tým u cicavcov. Toto zistenie otvára nové obzory – ak je možné zvrátiť známky starnutia u celého organizmu u takýchto jednoduchých tvorov, môže to naznačovať cestu k novým prístupom pri liečbe alebo spomaľovaní starnutia aj u zložitejších organizmov.

Ďalším krokom tímu je identifikácia konkrétnych génov a buniek, ktoré sa podieľajú na regenerácii a ktoré môžu byť zodpovedné za zvrátenie starnutia. „Správa tejto štúdie je, že pokles spojený s vekom môže byť reverzibilný na úrovni celého organizmu, nielen u planárií, ale aj u iných organizmov,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP