Nedávno bol do správnej rady spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za obľúbenou platformou ChatGTP, vymenovaný bývalý generál americkej armády a bývalý riaditeľ NSA Paul Nakasone. Nakasone v minulosti tiež viedol armádnu jednotku Cyber Command zameranú na kybernetický boj.

Príchod bývalého generála vyvoláva obavy

Ako ďalej uvádza portál Futurism, hoci Nakasone má obrovské skúsenosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti, nie každý je nadšený z jeho úlohy v OpenAI, kde bude sedieť aj vo výbore pre ochranu a bezpečnosť AI.

Flickr / canburak

Najznámejším kritikom tohto rozhodnutia je whistle-blower a bývalý najhľadanejší muž sveta Edward Snowden, ktorý vymenovanie Nakasoneho do jeho pozície v OpenAI označil za „úmyselnú, vypočítavú zradu práv každého človeka na Zemi“.

Snowden však ani zďaleka nie je jediným kritikom tohto rozhodnutia. Svoje by k tomu vedel povedať aj Matthew Green, profesor kryptografie na Johns Hopkins University, ktorý upozorňuje na neuveriteľný potenciál AI pre masové sledovanie celej populácie, pričom znalosti Nakasoneho z armády môžu výrazným spôsobom podporiť tvorbu takýchto aplikácií.

„Myslím si, že najväčšou aplikáciou AI bude masový dohľad nad populáciou,“ uviedol Green.

Nepokoj v radoch odborníkov zvyšuje aj fakt, že nedávno opustilo spoločnosť OpenAI viacero kľúčových zamestnancov, ktorí neboli spokojní so smerovaním spoločnosti a mali obavy o bezpečnosť. Viac informácií o tejto problematike nájdeš v samostatnom článku.

Očakávajú AGI

V roku 2023 sa objavili informácie, že OpenAI čoskoro predstaví systém AGI, teda všeobecnú umelú inteligenciu, ktorá dokáže prekonávať človeka bezprecedentným spôsobom. To sa však, možno našťastie, zatiaľ nestalo a podľa odborníkov k takémuto kroku tak skoro ani nedôjde.

Na druhú stranu existujú aj ľudia, ktorí sú z príchodu Nakasaneho nadšení. Mnohí odborníci vnímajú jeho príchod ako posilnenie bezpečnosti OpenAI, pričom aj samotný Nakasane uviedol, že smerovanie a ciele OpenAI sú v súlade s jeho hodnotami a skúsenosťami.

OpenAI/Bing/Úprava redakcie

„Teším sa, že prispejem k úsiliu OpenAI zaistiť, aby AGI bola bezpečná a prospešná pre celé ľudstvo,“ uviedol Nakasane.

Zmenila pravidlá

Netreba tiež zabúdať na to, že OpenAI pred pár mesiacmi nenápadne zmenila svoje pravidlá, podľa ktorých je teraz možné využiť takéto systémy aj na armádne účely. Firma sa však napokon k zmene vyjadrila a dodala, že neumožňuje neobmedzené aplikovanie svojich AI systémov do armády a stále si stojí za istými hranicami.

OpenAI dodáva, že pravidlá stále neumožňujú využitie, ktoré by spôsobilo zranenie človeka, vývoj zbraní, odpočúvanie komunikácie či poškodzovanie majetku. Firma už pracuje napríklad s vládnou agentúrou DARPA na tvorbe nových nástrojov kritických pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru, pričom existuje aj niekoľko ďalších potenciálnych spoluprác.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP