Biometrické zabezpečenie smartfónov sa dnes stalo bežnou súčasťou takmer všetkých modelov v rôznych cenových kategóriách. Rovnako je na tom aj nová vlajková loď z Kórei, ktorá okrem snímača odtlačkov prstov dostala aj odomykanie tvárou, no znova sa ukázali jeho slabiny. Majitelia Samsungu Galaxy S10 zrejme nebudú nadšení po zistení, že ich smartfón pustí do systému aj cudzieho človeka, ktorý toto zabezpečenie rýchlo oklame.

Pri Android smartfónoch sa podobné problémy objavovali už v minulosti, kedy bolo možné odomknúť systém pomocou 3D modelu tváre používateľa, ale aj obyčajnou fotkou. Teraz sa tento nedostatok prejavil aj pri Samsungu Galaxy S10, pri ktorom výrobca zrejme nedbal na správne biometrické overenie tvárou. To totiž prebieha len v 2D, ktoré je narozdiel od 3D skenovania u iPhonov omnoho menej bezpečné, informoval portál Android Police.

Samsung v Galaxy S10 zabudol na bezpečnosť dôležitého prvku

Tieto tvrdenia si teraz overil aj známy youtuber z kanálu Unbox Therapy. Galaxy S10 sa totiž dokázal odomknúť len pomocou tváre v jednom z jeho videí, pričom bol displej navyše pokrytý odtlačkami prstov. Druhý smartfón s prehrávaným videom stačilo priložiť k S10-ke na pár centimetrov a rozpoznávanie tváre po chvíli odomklo systém. Hoci sú takéto prípady známe z iných smartfónov, Samsung si mohol dať na tomto zabezpečení pri svojich novinkách oveľa viac záležať.

Nenechaj si ujsť
Testy ukázali, že viac ako 30 smartfónov s odomykaním tváre zlyhalo a dali sa odomknúť fotografiou

V prípade 3D skenovania dochádza k vysielaniu tisícok bodov, ktoré sledujú rysy tváre používateľa a následný obraz zaznamená prijímač v smartfóne. U Galaxy S10 je však skenovanie v 2D, teda sa vytvára plochý obraz, ktorý je možné oklamať aj tak jednoduchým spôsobom. Tu to ale neskončilo, pretože jeden z prvých majiteľov tejto novinky ostal sklamaný po tom, čo si systém pomýlil jeho tvár s tvárou jeho sestry.

Aj tento prípad je dôkazom toho, že sa Samsung zrejme nesnažil na rozpoznávaní tváre príliš zapracovať. Už pri nastavovaní tohto zabezpečenia je používateľ upozornený na nespoľahlivosť skenovania tváre, ktoré je aj podľa spoločnosti menej bezpečné ako snímač odtlačkov prstov. Pri každodennom používaní sa teda netreba spoliehať len na toto biometrické overovanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú