Výskumníkom sa podaril výnimočný objav. Objavili dve staroveké mestá, ktoré sa nachádzajú vo vysokohorských oblastiach Uzbekistanu. Mestá ležali 2 000 metrov nad morom ukryté v pohorí pozdĺž slávnej obchodnej cesty, ktorá je dlhá približne 6 400 kilometrov a spájala Čínu s Európou. Ako informuje Science Focus, objav prináša nový pohľad na civilizácie, ktoré žili pred viac ako tisíc rokmi.

Najväčšie na Hodvábnej ceste

Prvým znovuobjaveným mestom je Tashbulak, ktoré podľa odborníkov pokrývalo plochu približne 12 hektárov. Druhé, Tugunbulak bolo desaťkrát väčšie a jeho rozloha takmer trikrát prekonala veľkosť Vatikánu. S rozlohou 120 hektárov patrilo Tugunbulak k najväčším mestám na Hodvábnej ceste. Pravdepodobne sa jednalo o významné mesto v obchodných a kultúrnych aktivitách tej doby. Štúdia bola uverejnená v čapise Nature.

Objav poskytol dôležité informácie o živote ľudí, ktorá existovala na Hodvábnej ceste v 11. storočí. Výskumníci odhalili námestia a obydlia, ktoré mohli slúžiť obchodníkom a cestovateľom už od 6. storočia.

„Nebola to len trasa medzi Čínou a Západom. Hory slúžili v skutočnosti ako kľúčové centrá interakcie, kde prosperita miest závisela od zvierat, rúd a iných cenných zdrojov,“ uviedol Frachetti.

SAIElab/J.Berner/M. Frachetti
Veľký objav vďaka dronu

Objav je dôležitý nielen pohľadom do minulosti, ale zároveň je aj dôkazom, ako moderné technológie môžu výrazne prispieť k pochopeniu dejín. Na objavenie starovekým miest vedci použili dron s technológiou LiDAR (svetelná detekcia a meranie vzdialeností). Vďaka nemu je možné snímať terén pomocou laserových lúčov, ktoré merajú čas potrebný na návrat odrazeného svetla. Na základe získaných údajov dokážu archeológovia vytvoriť detailné mapy terénu až na úrovni centimetrov.

Údaje premenili na 3D modely, na ktoré aplikovali počítačové algoritmy. Tým sa podarilo odhaliť kontúry a štruktúry budov, ktoré kedysi tvorili mestá. Frachetti a jeho tím dúfajú, že podobné metódy pomôžu vytvoriť presnejšie mapy stredovekej Ázie a objaviť ďalšie stratené mestá.

Technológia LiDAR vedcom umožňuje preskúmať aj terén, ktorý by bol ťažko dostupný. Ako sme informovali v minulom článku, vďaka tejto technológii dokážu vedci objavovať staroveké mestá aj na ťažko dostupných miestach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP