Titan, najväčší a najhustejší mesiac Saturnu dlho fascinuje vedcov kvôli jeho výnimočnému svetu. Na jeho povrchu sa nachádzajú rieky a moria kvapalného metánu, tvoria sa oblaky aj dažde. Napriek tomu však výskumníci zistili, že sa na jeho povrchu netvoria delty, teda rozvetvené ústia riek, ktoré sa vlievajú do inej vodnej plochy. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Delta ako časová kapsula

Delty sú na Zemi kľúčové miesta, kde sa usadzuje množstvo sedimentov, ktoré sa v rieke nazbierajú z obrovských plôch. Zozbieraný materiál je pre vedcov ako časová kapsula, ktorá ukrýva informácie o vývoji klímy, geologických pohyboch, ale potenciálne aj o minulom alebo súčasnom živote. Ich absencia na Titane výskumníkov prekvapila.

„Ako geomorfológovi mi to prináša isté sklamanie, pretože delty by mali uchovávať veľkú časť histórie Titanu,“ uviedol Sam Birch, hlavný autor štúdie a odborný asistent na Katedre zemských, environmentálnych a planetárnych vied Brownovej univerzity.

rieka na Titane
NASA/JPL

Titan má hustú atmosféru plnú dusíka a metánu, no jeho krajina je tvarovaná úplne iným spôsobom než na Zemi. Aj keď má riečne korytá, jazerá a moria, tekutina v nich je pri teplote okolo -180 stupňov Celzia zmesou metánu a etánu, čo pre sondy Cassini je ťažké rozlíšiť. Preto Birchov tím vytvoril špeciálny počítačový model, ktorý simuloval, ako by radar Cassini vnímal Zem, ak by jej rieky a oceány boli naplnené metánom ako na Titane.

Ihrisko pre vedcov

V podstate sme vytvorili syntetické radarové snímky Zeme, ktoré predpokladajú vlastnosti Titanovej kvapaliny namiesto pozemskej,“ povedal Birch. „Keď vidíme radarové snímky krajiny, ktorú veľmi dobre poznáme, môžeme ich lepšie porovnať s tými z Titanu a lepšie pochopiť, čo vlastne tam vidíme,“ dodal.

Simulované zábery ukázali, že ak by delty na Titane existovali, radar Cassini by ich dokázal zachytiť. No nič také sa vo výsledkoch nenašlo. Namiesto toho vedci objavili niekoľko nových záhad.

Pobrežia Titanu obsahujú hlboké jamy neznámeho pôvodu a v morských dnách sa nachádzajú hlboké kanály. Nové zistenie posúva bližšie k pochopeniu toho, ako môže vyzerať alternatívna verzia „Zeme“ a či ukrýva život. „Titan je však zvláštny. Je to fascinujúce ihrisko na skúmanie procesov, o ktorých sme si mysleli, že ich už úplne chápeme,“ dodal Birch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP