Trh s čínskymi smartfónmi je naozaj rozmanitý. Aj keď sa do svetového popredia dostávajú najmä výrobcovia ako Huawei, Lenovo a Xiaomi, existuje niekoľko ďalších výrobcov špičkovo spracovaných zariadení. Takéto kúsky má aj čínska Nubia.

Názov Nubia možno niektorým nič nehovorí, no vedzte, že smartfóny tejto dcérskej značky spoločnosti ZTE sú na TOP úrovni. Nielen ich vlajkové lode, aj zástupcovia tej najlacnejšej triedy priam sršia kvalitou. Aj keď nie je táto značka na Slovensku až tak preslávená, určite si zaslúži oveľa viac pozornosti.

Exkluzivitka len na FonTech

Ako veľkého nadšenca do čínskych smartfónov ma najviac zaujala ich aktuálna vlajková loď, Nubia Z17, ktorú sa mi po niekoľkých dňoch vyjednávania s Číňanmi podarilo získať. FonTech vám tak ako prvý a zrejme aj jediný slovenský tech portál prinesie exkluzívnu recenziu na tohto nadupaného „Číňana“. Počas testovania máš priestor na otázky ohľadom Nubie Z17, ktorými nás pokojne zasyp v komentároch pod článkom.


zdroj fotografie: Kristián Hrušovský/FonTech

TOP-end výbava aj nádherný dizajn

Smartfóny značky Nubia z TOP-end série Z sa každým rokom radia medzi tie najkrajšie smartfóny na trhu. Z tohto zabehnutého štandardu nevychádza ani vlajková loď pre rok 2017, Nubia Z17. Konštrukciu tvorí neuveriteľne spracovaný kov, ktorý sa nachádza na zadnej strane a lemuje aj bočné hrany. Pýchou smartfónov z radu Nubia Z je tiež nulový rámik displeja z ľavej a pravej strany, ktorý nechýba ani tento rok. Displej okrem 5,5″ uhlopriečky a FullHD rozlíšenie ponúka aj ovládanie prostredníctvom rôznych špeciálnych gest vykonávaných na hranách displeja.


zdroj fotografie: Kristián Hrušovský/FonTech

Aktuálne najlepší mobilný hardvér je ukrytý v o rozmeroch 152,60 x 72,38 x 7,60 mm. Hmotnosť sa zastavila na 173 g. Pod obrazovkou sa nachádza známe kapacitné tlačidlo v tvare červeného kruhu, ktoré ale neobsahuje snímač odtlačkov prstov. Tento kúsok hardvéru si miesto našiel na zadnej kovovej strane nad logom spoločnosti. V útrobách nájdeme 8-jadrový procesor Snapdragon 835 s pracovnou frekvenciou 2,45 GHz. Aby výkonu nebolo málo, tak Nubia do svojej novej Z17-ky pridala aj operačnú pamäť RAM s veľkosťou neuveriteľných 8 GB. Tá je súčasťou 128 GB pamäťovej verzie. Mnou testovaný model však disponuje „len“ 6 GB RAM pamäťou a 64 GB úložiskom typu UFS 2.1.


zdroj fotografie: Kristián Hrušovský/FonTech

Zdrojom energie pre tento výkonný smartfón je 3200 mAh batéria, ktorú dobiješ rýchlo vďaka rýchlemu nabíjaniu NeoPower 3.0. Celý smartfón beží na najnovšom operačnom systéme Android 7.1, ktorý dopĺňa jedinečná grafická nadstavba Nubia UI 5.0 preložená len do niekoľkých základných svetových jazykov (SK jazyk zatiaľ chýba).

Duálny fotoaparát aj plné LTE

Aktuálnym veľkým hitom smartfónov je práve duálny fotoaparát, ktorým je vybavená ja Nubia Z17. Tvorí ho hlavný snímač s rozlíšením až 23 MPx a na pomoc dostal 12 MPx sekundárny senzor. Fotoaparátu nechýba clona f/1.8 či veľké 1,4 µm pixely, ktoré dokážu zachytiť viac svetla. Veľkým pozitívom je tiež prítomnosť 2-násobného optického a 10-násobného digitálneho zoomu. S rýchlym zaostrovaním je dvojica snímačov schopná zaostriť na objekt už za 0,03 sekundy.


zdroj fotografie: Kristián Hrušovský/FonTech

Zobraziť cenu Nubie Z17

Perfektnou správou pre nás je aj podpora kompletných európskych LTE sietí (aj 800 MHz), ktorá v drvivej väčšine smartfónov známych čínskych výrobcov chýba. Samozrejmosťou je aj DualSIM funkcionalita, WiFi a Bluetooth v najnovšom štandarde či IR Blaster pre ovládanie elektrických spotrebičov. Cenovka Nubie Z17 v 64 GB verzii sa aktuálne pohybuje na úrovni 380 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP