Vedci oznámili prelomový moment v umelom oplodnení a zároveň dodáva nádej tým, ktorí by sa chceli stať budúcimi rodičmi. Narodilo sa prvé dieťa, ktoré bolo počaté pomocou použitia plne automatizovaného systému intracytoplazmatickej injekcie spermií (ICSI). Technológia tak spája výhody robotiky a umelej inteligencie. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Nové postupy v IVF

ICSI technológia bola vyvinutá ešte v 90. rokoch a predstavovala manuálnu činnosť pri asistovanej reprodukcii. Citlivú procedúru vykonávali špičkoví embryológovia, ktorí manuálni vpichovali spermiu priamo do vajíčka. Nový systém, kde prácu preberá umelá inteligencia odstraňuje riziko ľudskej chyby a prináša nevídanú presnosť v každom postupe, ktorý sa skladá až z 23 krokov.

Technológia s pokročilým algoritmom zabezpečuje presné vstreknutie a využíva lasery na znehybnenie vybraných spermií, čo zvyšuje presnosť a úspešnosť oplodnenia.

„Automatizácia ICSI prináša revolučné riešenie, ktoré zvyšuje efektívnosť, minimalizuje variabilitu výsledkov a odľahčuje pracovný tlak na lekársky personál,“ uviedol Jacques Cohen, jeden z výskumníkov.

oplodnenie vajíčka pomocou AI
Reproductive BioMedicine Online/Conceivable Life Sciences

Prvé zdravé dieťa

Prvý úspešný prípad sa týka 40-ročnej ženy, u ktorej predchádzajúci tradičný pokus o IVF (pozn. In vitro fertilization, čiže umelá reprodukcia) zlyhal. V rámci štúdie oplodnili päť darovaných vajíčok pomocou nového automatizovaného systému. Ďalšie tri slúžili ako kontrolné vzorky pre manuálnu ICSI, ktorú vykonal personál kliniky.

Automatizované procesy pritom boli ovládané na diaľku z New Yorku a z Guadalajare v Mexiku. Z piatich vajíčok sa štyri vyvinuli normálne. Blastocysta bola zmrazená a neskôr vložená do maternice pacientky. Tehotenstvo prebehlo bez komplikácií a žene sa tak narodil zdravý chlapec, prvé dieťa, ktoré vzniklo výlučne pomocou robotického ICSI systému riadenou umelou inteligenciou.

„Pomocou AI systém autonómne vyberá spermie a presne znehybňuje ich strednú časť laserom pripraveným na injekciu – vykonáva rýchly a precízny proces s presnosťou, ktorá prevyšuje ľudské schopnosti,“ uviedol profesor Mendizabal-Ruiz.

Niektoré úkony ako kultivácia embryí, ich uchovávanie mrazením, či výber spermií sú už čiastočne automatizované, presná automatizácia ICSI posúva hranice oplodnenia ďalej a zvyšuje ich efektivitu. Zatiaľ je to len pilotný projekt, vedci sú však presvedčení, že by sa technológia mohla rozšíriť aj do klinickej praxe.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP