Archeológovia v Tanzánii objavili artefakty, ktoré menia naše chápanie technologického pokroku raných ľudí. V slávnej rokline Olduvai našli nástroje vyrobené z kostí slonov a hrochov, staré neuveriteľných 1,5 milióna rokov. Tento objav posúva počiatky používania kostených nástrojov o viac než milión rokov dozadu a naznačuje, že naši predkovia boli technologicky vyspelejší, než sme si doteraz mysleli. Na tému upozornil portál Science Alert.

Kultúra známa ako Oldowan, ktorej príslušníci patrili pravdepodobne k druhu homo habilis, je známa predovšetkým svojimi kamennými nástrojmi, ktoré vyrábali už pred 2,5 miliónmi rokov. Doteraz sa však predpokladalo, že kosť ako materiál na výrobu nástrojov sa začala využívať oveľa neskôr – len asi pred 400 000 rokmi v Európe. Tento nový objav teda zásadne mení pohľad na schopnosti raných hominidov a ich schopnosti a myslenie.

Technologická revolúcia v dobe kamennej

Vedci zistili, že z 27 objavených kostených nástrojov mnohé vykazujú známky úmyselného opracovania. Nástroje boli lámané a osekávané tak, aby získali ostré hrany a vhodný tvar na efektívne využitie. To naznačuje, že naši predkovia chápali, ako môžu rovnaké techniky používané pri výrobe kamenných nástrojov aplikovať aj na kosti.

Kostené nástroje
de la Torre et al., Nature, 2025

Podľa archeológa Ignacia de la Torre zo Španielskej národnej výskumnej rady tento objav dokazuje, že „raní ľudia významne rozšírili svoje technologické možnosti, keď začali využívať nové suroviny na výrobu nástrojov„. To naznačuje aj rozvoj ich kognitívnych schopností – schopnosť premýšľať nad inováciami a prenášať znalosti z jedného materiálu na druhý bola pravdepodobne kľúčová pre evolučný úspech nášho druhu.

Používanie kostených nástrojov by mohlo znamenať, že hominidi v Olduvai Gorge už v tej dobe aktívne pracovali s rôznymi surovinami podľa ich vlastností a potrieb. Aj keď presné využitie týchto nástrojov zatiaľ nie je známe, vedci predpokladajú, že sa používali na spracovanie mäsa, opracovanie dreva alebo možno aj iné činnosti spojené s každodenným životom.

de la Torre et al., Nature, 2025

Záhadné zmiznutie kostených nástrojov

Zaujímavým aspektom tohto objavu je otázka, prečo sa kostené nástroje po tomto období na tak dlho vytratili z archeologických nálezísk. Po viac než milióne rokov sa opäť objavujú až v neskorších obdobiach v Európe, no medzičasom o nich nie sú takmer žiadne dôkazy. Mohli byť nahradené efektívnejšími kamennými nástrojmi? Alebo ich používanie prebiehalo, no organický materiál sa jednoducho nezachoval?

(de la Torre et al., Nature, 2025

Je jasné, že tento objav otvára mnoho nových otázok a podnecuje vedcov k ďalším vykopávkam a výskumom. De la Torre pripomína, že „vyrábanie technologicky pokročilých a tvarovo jednotných kostených nástrojov naznačuje, že naši predkovia mali sofistikovanejšie myslenie oveľa skôr, než sa predpokladalo“. Tento objav nám teda prináša nielen nový pohľad na ich technológie, ale aj na vývoj ich myslenia, stratégie a schopnosti inovovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP