Spoločnosť Microsoft oznámila svoj prvý kvantový čip Majorana 1, ktorá využíva novú architektúru Topological Core. Čip je výsledkom dvadsaťročného výskumu a predstavuje zásadný krok k praktickému využitiu kvantových počítačov. O téme informoval portál CNBC.

Majorana 1 obsahuje osem topologických qubitov, ktoré sú vyrobené pomocou arzenidu india (polovodič) a hliníka (supravodič). Qubity sa líšia od tradičných postupov, keďže ich stabilitu zabezpečuje špecifická fyzikálna vlastnosť materiálov. Microsoft tvrdí, že na vytvorenie tohto stavu bolo potrebné aplikovať atóm po atóme, aby sa zabezpečila dokonalá štruktúra materiálu.

čip Majorana 1
Microsoft

Prvý topovodič na svete

Topovodič patrí medzi špeciálne materiály, ktoré dokáže vytvoriť nový stav hmoty, ktorý nie je pevný, kvapalný, plynný ale topologický. Umožňuje výrobu stabilných, rýchlych a malých qubitov s digitálnym ovládaním. Presné fungovanie spoločnosť opisuje vo vedeckom časopise Nature. Spoločnosť uvádza, že prvé topologické jadro na svete je vďaka svojej konštrukcii spoľahlivé a obsahuje odolnosť voči chybám na úrovni hardvéru.

„Architektúra použitá pri vývoji čipu Majorana 1 umožňuje umiestniť milión qubitov na jediný čip veľkosti dlane,“ vyhlásila spoločnosť.

„Obťažnosť vývoja vhodných materiálov na vytvorenie exotických častí a ich súvisiaceho topologického stavu hmoty je dôvodom, prečo sa väčšina kvantových snáh zamerala na iné druhy qubitov,“ uviedla spoločnosť na svojom blogu.

Nový čip zatiaľ nebude dostupný cez cloudovú platformu Microsoft Azure, ako to bolo v prípade AI čipu Maia 100. Majorana 1 je krokom k vytvoreniu čipu s milión qubitov. Microsoft sa rozhodol komponenty pre čip vyrábať v USA bez spolupráce s ďalšími spoločnosťami.

„Ironicky, práve preto potrebujeme kvantový počítač – pretože pochopenie týchto materiálov je neuveriteľne ťažké. So škálovaným kvantovým počítačom budeme schopní predpovedať materiály s ešte lepšími vlastnosťami na výstavbu ďalšej generácie kvantových počítačov, ktoré idú nad rámec súčasnej škály,“ povedala Krysta Svore, technická odborníčka zo spoločnosti Microsoft.

V súčasnosti sa plánuje spojiť s nadnárodnými laboratóriami a univerzitami, aby pomocou Majorana 1 pokračoval vo výskume. Microsoft odhaduje, že čip by mohol byť v cloude Azure dostupný ešte pred rokom 2030. Kvantové počítače by sa mohli využiť v rôznych oblastiach – pri umelej inteligencii, mohli by urýchliť výskum nových molekúl, liekov či materiálov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP