Najnovšia vedecká štúdia spochybnila kozmické teórie, podľa ktorých boli zaužívané súčasné modely. Pozorovaním sa totiž zistilo, že od Veľkého tresku sa vytvorilo omnoho menej zoskupení galaxií než sa doteraz predpokladalo.

Počiatok vesmíru sa datuje ďaleko do minulosti a to konkrétne 13,8 miliardy rokov, kedy sa približne odohral Veľký tresk a započal našu vesmírnu éru. Vytvoril sa čas a priestor a od tohto momentu sa neustále rozpína, čím je vesmír nekonečným. Nedávne pozorovania však vytvorili hádanku pre astrofyzikov, ktorá sa zaoberá počtom zoskupení galaxií. Tých je menej než sa predpokladalo a tento jav potvrdili aj fyzici z univerzity v Bonne. V nasledujúcich rokoch sa preto tieto dáta budú podrobne analyzovať, aby sa táto teória potvrdila.

Súčasné teórie sa možno budú meniť

Počas rozpínania vesmíru sa na niektorých miestach vytvorila hmla/mračná, ktorá mala veľkú hustotu, v dôsledku čoho vyvíjala mierne silnejšiu gravitačnú silu a tým tak priťahovala objekty z okolia. V priebehu miliardy rokov sa v týchto bodoch sústreďovalo čoraz viac objektov, čím sa priestor medzi hmlami vyprázdňoval. Za 13 miliárd rokov sa tak vytvoril vesmír ako ho poznáme dnes. Veľké prázdne priestory bez akejkoľvek hmoty, oddelené malými oblasťami, v ktorých sa nachádzajú tisícky galaxií.

Štandardný model kozmológie opisuje celú históriu vesmíru od prvých sekúnd po veľkom tresku, až po súčasný deň. Dokáže pritom pracovať len so šiestimi parametrami no zdá sa, že dosiahol svoje hranice. Nové pozorovacie dôkazy ukázali, že všetko je o čosi inak, než predpovedala súčasná teória. Celé to začalo po spustení meraní na satelite Planck, ktorý spustila Európska vesmírna agentúra. Satelit slúži na meranie kozmického žiarenia, ktoré je do určitej miery následkom Veľkého tresku. Výsledky merania ukázali, že počet zhlukov galaxií mal byť väčší, než dnes pozorujeme.

nové zistenia o vesmíre
Zobraziť celú galériu (2)
XXL Survey - 365 zhlukov galaxií

Výskum sa zameral na sledovanie galaxií v rôznych vzdialenostiach. Čím je galaxia ďalej, tak tým ďalej do minulosti môžme vidieť (vzhľadom na rýchlosť svetla) a naopak, čím je pozorovaný objekt bližšie, tým je skutočnejším. Cieľom je tak momentálne zistiť, do akej miery sú výsledky v rozpore so súčasnými predikciami a následne tak pristúpiť k ďalším krokom. Celú publikačnú správu nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú