Nedávny výskum publikovaný v renomovanom žurnále Nature pripravuje pôdu pre prevratný pokrok v technológii ukladania dát. Ten má potenciál spôsobiť  revolúciu v oblasti kapacity a efektívnosti dátových centier. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Milión filmov na jednom disku

Ukladaním stoviek vrstiev v rámci toho istého fyzického priestoru výskumníci posúvajú hranice hustoty ukladania do oblasti exabitov. Predstav si to tak, že na bežný DVD disk zmestíš ekvivalent milióna filmov so štandardným rozlíšením – zhruba taký je potenciál najnovšej inovácie v oblasti optického ukladania dát (ODS).

University of Shanghai for Science and Technology

„Táto technológia umožňuje dosiahnuť úroveň úložiska v rádoch exabitov tým, že sa nanometrové disky usporadúvajú do polí, čo je kľúčové vo veľkých dátových centrách s obmedzeným priestorom,“ uvádzajú vedci.

Ústredným prvkom tohto prelomu je nové pamäťové médium nazvané AIE-DDPR (aggregation-induced emission dye-doped photoresist). Táto ultratenká fólia umožňuje zapisovať údaje s nevídaným rozlíšením, pričom využíva zložité vzory svetla a špecifické molekulárne kombinácie na dosiahnutie pozoruhodnej hustoty ukladania.

Spôsob zapisovania údajov. Zhao a kol., Nature, 2024

Hoci je tento pokrok obrovským prísľubom do budúcnosti, stále existujú prekážky, ktoré treba prekonať. Pred praktickou realizáciou je potrebné zvýšiť rýchlosť a energetickú účinnosť. Napriek tomu sú výskumníci optimistickí a ich úsilie sa sústreďuje na riešenie týchto problémov.

Dôsledky tejto technológie presahujú rámec samotnej úložnej kapacity. Dátové centrá, ktoré sú známe svojou vysokou spotrebou energie a prevádzkovými nákladmi, z toho môžu výrazne profitovať. Vďaka kompaktnejšej ploche, nižším nákladom na údržbu a menším energetickým požiadavkám by mohli byť budúce dátové centrá udržateľnejšie a nákladovo efektívnejšie.

Napriek pretrvávajúcim prekážkam sú potenciálne výhody nepopierateľné. Keďže dopyt po dátových úložiskách neustále stúpa, riešenia, ako je toto, ponúkajú nádej na uspokojenie potrieb modernej spoločnosti pri súčasnom zmiernení vplyvov na životné prostredie.

„Súčasná kapacita ODS sa musí zvýšiť, aby plne vyhovovala požiadavkám dátových centier, ale zvýšenie plošnej hustoty optických médií zostáva výzvou,“ uvádzajú výskumníci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú