Ľudia na celom svete dokážu vyprodukovať niekoľko miliónov ton odpadu, čo má negatívny vplyv na našu planétu. V boji proti globálnej kríze plastovým znečistením vedci objavili revolučný spôsob, ako zredukovať plastový odpad. O novej štúdii informoval portál Futurism.

Požierači plastu

V novej štúdii publikovanej v časopise Environmental Science and Technology vedci priniesli nové poznatky o baktérii, ktorá sa vyskytuje na bežných, polyetyléntereftalátových (PET) plastoch. Táto baktéria dokáže rozložiť polyméry, z ktorých je tento odpad vytvorený. Vedci už dlhšiu dobu skúmajú tieto schopnosti baktérie Comamonas testosteroni, ktorá dokáže rozložiť plast. Vedcom sa až teraz prvýkrát podarilo tento proces komplexne zdokumentovať a popísať mechanizmy, vyjadrila Ludmilla Aristilde, hlavná autorka štúdie a profesorka environmentálneho inžinierstva na Northwestern University v Illinois.

„Mechanizmy v environmentálnych mikróboch sú stále do značnej miery nevyužitým potenciálom na odhaľovanie trvalo udržateľných riešení, ktoré môžeme využiť,“ uviedla Ludmilla Aristilde, hlavná autorka docentka civilného a environmentálneho inžinierstva na Northwestern University v Illinois pre The Washington Post.

Unsplash

Enzým, ktorý dokáže rozložiť plast

Baktériu vedci pozorovali tak, že vzorku baktérie izolovali a nechali ju rásť na kúskoch PET plastov. Následne pomocou pokročilej mikroskopickej analýzy sledovali zmeny vo vnútri mikróbu, v plastoch, aj v okolitej vode. Počas prieskumu sa podarilo identifikovať špecifický enzým, ktorý pomáha rozkladať plasty. Aby potvrdili, že práve tento enzým je ten kľúčový, upravili gény baktérie tak, aby tento enzým nevylučovala. Následne zistili, že sa výrazne oslabili schopnosti baktérie rozkladať plasty. Genetická úprava vedcom ukázala, ako funguje celý proces. Najprv baktérie rozhryzú plast na mikroskopické častice. Potom pomocou enzýmu plast rozložia na drobné kúsky – monoméry, ktoré slúžia ako biologicky dostupný zdroj uhlíka.

„Je úžasné, že táto baktéria dokáže vykonať celý tento proces a identifikovali sme kľúčový enzým zodpovedný za rozklad plastových materiálov,“ uviedla Aristilde vo svojom výskume. Vedkyňa verí, že tento proces by sa dal optimalizovať a využiť v boji proti plastom v životnom prostredí.

Plasty vo vode

PET plasty sa ukazujú ako obrovský globálny problém, ktoré dlhodobo znečisťujú životné prostredie. Používajú sa hlavne pri výrobe fliaš na vodu, čo predstavuje 12 percent globálneho tuhého odpadu. Zároveň tvoria až 50 percent mikroplastov, ktoré sa nachádzajú v odpadových vodách. Baktéria C. Testosteroni prináša nádej a možnosti v boji proti plastom, pretože by sa mohla využiť na čistenie odpadových vôd pred ich vypustením do oceánov. Avšak ešte aplikáciou v cielenom boji proti plastom sú potrebné ďalšie výskumy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú