Zabezpečenie moderných elektronických zariadení ako notebooky či smartfóny je dnes na vysokej úrovni. Aj napriek tomu sa však niekedy bezpečnostnému škandálu nevyhnú ani veľké spoločnosti. Najnovšie sa do takejto situácie dostala spoločnosť HP. Niektoré modely jej notebookov totiž zaznamenávajú stláčanie klávesov, čím je možné o používateľovi získať mnoho citlivých informácií. 

Na tento problém upozornila bezpečnostná firma zo Švajčiarska, ModZero, ktorá sa zameriava práve na takéto diery v systémoch. Podľa tejto spoločnosti problém tkvie v ovládači zvuku, do ktorého malo HP vložiť aj nechcený softvér. Práve ten nesie vinu za sledovanie stlačených klávesov. Problém sa však netýka iba zaznamenávania stláčania špeciálnych klávesov, ale každého jedného tlačidla na klávesnici. Týmto spôsobom HP vytvorilo softvér, ktorý sa veľmi podobá na známy keylogger. V notebookoch spoločnosti sa môže nachádzať už od roku 2015.

klávesnicazdroj fotografie: Pixabay

Samotná spoločnosť je o tomto závažnom probléme informovaná a podľa vyjadrenia nemá akýkoľvek prístup k citlivým informáciám o používateľoch. Zároveň tvrdí, že táto časť softvéru nemala byť do oficiálnej verzie zvukového ovládača zahrnutá a už pracuje na náprave. Nová, bezpečnejšia verzia tohto ovládača bude čoskoro dostupná na oficiálnych stránkach HP. Ďalšou negatívnou správou je aj to, že spomínaný ovládač si zaznamenanú aktivitu klávesov ukladal do akéhosi denníka, ktorý môžeš nájsť priamo v C:\Users\Public\MicTray.log.

Klávesnicazdroj fotografie: Pexels

Nenechaj si ujsť
Android obsahuje vážnu bezpečnostnú dieru! Niektorí používatelia ostanú navždy bez opravy

Tieto informácie v denníku sú však pravidelne vymazané pri každom reštartovaní notebooku. Ak si ale robíš zálohy, tak je veľmi pravdepodobné, že si zálohoval aj spomínaný súbor MicTray.log. Pokiaľ máš podozrenie, že tvoj notebook od HP sleduje, aké klávesy stláčaš, tak skús vyhľadať program MicTray64.exe alebo MicTray.exe v C:\Windows\System32\. Pokiaľ niektorý z uvedených programov na tejto adrese nájdeš, tak spoločnosť odporúča, aby si ich premenoval, prípadne vymazal.

HP EliteBookzdroj fotografie: Screenshot/TechRadar/YouTube

Niektorí používatelia ale hlásia, že po odstránení tohto súboru prestalo zopár špeciálnych klávesov pracovať. Spoločnosť ModZero zároveň priniesla informácie, ktoré modely touto bezpečnostnou chybou trpia. Zatiaľ sa do zoznamu dostali tieto kúsky z línie HP EliteBook: 725 G3, 745 G3, 755 G3, 1030 G1, 820 G3, 828 G3, 840 G3, 848 G3, 850 G3, Folio G1 Notebook PC, Folio 1040 G3 Notebook PC. Zasiahnuté majú byť aj tieto modely z rady HP ProBook: 640 G2, 650 G2, 645 G2, 655 G2, 450 G3, 430 G3, 440 G3, 446 G3, 470 G3, 455 G3. Ďalšími notebookmi s týmto problémom sú:

  • HP ZBook 15u G3 Mobile Workstation
  • HP Elite x2 1012 G1 Tablet
  • HP Elite x2 1012 G1 with Travel Keyboard
  • HP Elite x2 1012 G1 Advanced Keyboard
  • HP ZBook 17 G3 Mobile Workstation
  • HP ZBook 15 G3 Mobile Workstation
  • HP ZBook Studio G3 Mobile Workstation

Čítajte viac z kategórie: Zariadenia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP