Dokáže sa hnevať, hádať, či vyjednávať. Čína predstavila novú verziu humanoidnej umelej inteligencie, ktorá má „osobnosť“ a svojimi schopnosťami pripomína správanie malého, päť až šesť ročného dieťaťa. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Virtuálne dieťa

Disponuje s umelou inteligenciou a správa sa ako dieťa. Hoci to môže pripomínať Spielbergov film A.I Umelá inteligencia, v tomto prípade je to len AI program. Sofistikovaný program bol prvýkrát predstavený ešte minulý rok, ako „prvé dieťa na svete s umelou inteligenciou“, ktorá dokáže vyjadriť emócie. AI TongTong (v preklade Malé dievča) bola vtedy na úrovni zhruba trojročného dieťaťa.

Nová verzia TongTong 2.0 vyspela a dokáže reagovať na rôzne situácie, lepšie rozumie svetu okolo seba, ovláda zložitejšiu reč a získala viac „ľudskosti“ v správaní, aj v emóciách.

Čínsky vedci z Pekingského inštitútu pre všeobecnú umelú inteligenciu (BIGAI) veria, že virtuálny avatar je obrovským skokom pre AGI (všeobecnú umelú inteligenciu), kedy stroj dokáže myslieť a konať ako človek. Podľa tvorcov verzia 2.0 vyniká napríklad ohľadne čistoty a zvládne „poupratovať“ hračky, vyčistiť škvrny a organizovať predmety vo virtuálnom priestore.

TongTong funguje ako digitálna osobnosť, vlastným hodnotovým systémom a pohľadom na svet. Dokáže viesť rozhovory, lepšie chápe zámery a rozhoduje sa na základe svojich hodnôt. Prekvapivým je „ľudské, detské“ správanie v rôznych situáciách. Napríklad, ak ju požiadajú, aby išla spať, môže začať argumentovať, že nie je ešte unavená. Ak má niečo zjesť čo nemá rada, začne vyjednávať ohľadne odmeny.

Má aj svoju virtuálnu rodinu

Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý mal problémy s riešením úloh v meniacom sa prostredí, TongTong 2.0 dokáže reagovať aj na nové situácie, kedy môže úlohy prerušiť, obnovovať, meniť či dokonca úplne zrušiť podľa potreby. Taktiež sa dokáže učiť a pamätať si.

Aby bola TongTong 2.0 čo najrealistickejšia, vedci vytvorili rôzne virtuálne prostredia, napríklad škôlku, či domácnosť s ďalšími členmi. Dokáže s nimi interagovať a prejavovať emócie, čo pomáha k ďalšiemu vývoju. Podľa Zhu Songchun, riaditeľa Pekingského inštitútu pre všeobecnú umelú inteligenciu,  kognitívne schopnosti nového modelu výrazne pokročili a môžu byť využité ako „mozog“ pre roboty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP