Nikdy som neveril skladacím smartfónom. Po jeho používaní viem, ako veľmi som sa mýlil
Je nepopierateľné, že technologický pokrok v oblasti smartfónov spomaľuje. Kým ešte pred pár rokmi mala každá nová generácia drasticky vylepšený fotoaparát a rýchlejší procesor, výrazne vyššiu výdrž či množstvo noviniek okolo displeja, dnes nám akýkoľvek drahší mobil vydrží bez problémov aj dva, tri či viac rokov.
Medziročné vylepšenia sú skrátka menšie a nič, čo by nás zhadzovalo zo stoličiek, už tak často neprichádza. Úvod roka 2019 bol však iný. Samsung vytiahol skladacie displeje a vďaka nim aj úplne nový druh zariadení. Všetci sme znova dávali pozor. Vedeli sme však, že prídu len dva scenáre – buď to bude totálny hit, alebo slepá ulička, na ktorú sa časom zabudne ako napríklad na 3D televízory.
Ak sa nevzdáš, môžeš navždy zmeniť celý priemysel
Ako milovník technológií som mal v ruke aj druhú generáciu Foldu, aj alternatívu v podobe Galaxy Z Flip 3, ktorý sa skladá ako dámske zrkadielko – ten pre mňa, ako človeka, ktorý mobil intenzívne používa X-krát za hodinu, rozhodne nie je, pretože ho musím stále roztvárať.
Odporučil by som ho skôr niekomu, kto telefón nosí v taške, párkrát za deň niečo vybaví a na notifikácie reagovať nemusí, alebo nechce. Takýchto ľudí však poznám množstvo a kúsok je to naozaj parádny, takže sa nečudujem, keď ho u niekoho vidím.
Ja však technológie používam naozaj naplno a cez deň pracujem na mobile niekedy aj častejšie ako na počítači, keďže nesedím len v kancelárii. Vylepšenému Samsungu Galaxy Z Fold3 som sa teda po troch rokoch rozhodol znova dať šancu. Samsung vraj urobil niektoré zásadné zmeny a predsa len, zariadenie, ktoré sľubuje možnosť využívať väčší displej alebo slúžiť ako tablet a mobil v jednom, teoreticky zmysel dáva.
Klobúk dole, detské chodoby sú preč
Už po rozbalení krabice si všímam, že na displeji nie sú žiadne upozornenia, ktoré by vystríhali pred odlepovaním fólie, zarývaním nechtov a podobne. Áno, túto hlášku na krátko zobrazí priamo telefón pri prvom zapínaní, mám však pocit, že nová konštrukcia dáva výrobcovi oveľa viac sebavedomia.
Prichádza však aj totálny šok. Tento telefón je vodeodolný! Štandard IPX8 znamená, že nie je odolný voči prachu (prvé číslo za „IP)“, to však v praxi asi riešiť nebudeš. Druhé pre vodu, „8“, je však rovnaká ochrana, akú ponúka napríklad iPhone alebo Galaxy S22, teda normálne pevné zariadenia. Nechápem, ako to Samsung dokázal, no overovať to asi nebudem. Fólia je nalepená tak, že ju odlepovať nenapadne asi nikomu a v prípade nejakého poškodenia (fólie, nie displeja pod ňou) ti ju určite vymenia v servise.
Zlom v strede displeja nezmizol, ale…
Zásadným kameňom úrazu prvej generácie aj všetkých skladateľných zariadení je hlavný ohyb displeja. Všímam si, že z bokov je už všetko perfektne zakryté, takže prach by pod ohybný panel napadať nemal.
Najväčší rozdiel však cítim v rukách. Pánty idú tuho, nič sa nehýbe a netrasie – skrátka, aj v otvorenom stave mám pocit, že držím rovný tablet, ktorý môžem používať a v zhone normálne položiť na stôl alebo posteľ – nie niečo superdrahé, čo musím opatrovať 24-hodín denne, dávať do puzdra alebo vždy poctivo zavrieť.
Mimochodom, pri pohľade na cenu padám na zadok druhýkrát. Z experimentálneho zariadenia „za dva litre“ teraz na webe Samsung.sk pozerám na cenovku 1 197 eur za základnú verziu s dostatočným 256 GB úložiskom a 12 GB RAM. Veď to je menej, ako za rovný Galaxy S22 Ultra, ktorý dotykové pero S-Pen podporuje tiež.
Neverím, že naozaj používam „tablet“
Pravidelne rozmýšľam, či sa k mojej práci hodí tablet a vždy prichádzam na to, že nie. Keďže potrebujem písať dlhšie texty, potrebujem nosiť ultramobilný notebook s plnohodnotnou klávesnicou. Na ostatné vybavovačky potom používam smartfón s čo najväčším displejom a tým pádom aj batériou a výdržou na jedno nabitie. Nech už je od ktorejkoľvek značky, máva prívlastky ako Max, Plus či Ultra.
A keďže nosím veľký mobil a (malý skladný) notebook, tablet by väčšinu času len ležal niekde v kúte a aj domáce surfovanie na sociálnych sieťach by som radšej robil na smartfóne. Už po pár hodinách so Samsungom Galaxy Z Fold3 si však uvedomujem, že toto pre mňa nie je rozkladací smartfón, ale skladací tablet. Pretože doma aj v práci ho mám v 99 % prípadoch roztvorený, takže pozerám na veľký 7,6-palcový vnútorný displej.
Keď niečo potrebujem, ťuknutím ho rozsvietim, kamera v hornej časti zosníma moju tvár a zariadenie odomkne. Áno, mám veľký displej, ale pri orientácii na výšku má stále len necelých 16 centimetrov, takže sa pohodlne drží. V oboch rukách, ale presne tak vlastne píšem aj na normálnom telefóne.
Nechvalne diskutovaný zlom alebo, ak chceš, priehlbina v mieste, kde sa displej skladá, je tu stále. Cítiť ju, keď po nej prejdem palcom (čo nerobím, pretože skrolujem skôr po pravej polovici) a vidno ju tiež voľným okom, pri nastavení čiernej témy prekvapivo ešte viac. V praxi však pri čítaní textov na bielom pozadí webov úplne splynie a vlastne mi nijako neprekáža. Som zvedavý, či sa jej raz zbavíme úplne.
Stroj, ktorý mám vždy so sebou
Jedným z najväčších neduhov tabletov je pre mňa fakt, že sa mi ich skrátka nechce vláčiť a ak si neberiem tašku či ruksak, neberiem ani tablet. No keď už mám tašku či ruksak, rovno do nej dávam počítač s plnohodnotnou pohodlnou klávesnicou a operačným systémom. Galaxy Z Fold3 toto rýchlo zmenil. Otvorený ho beriem zo stola, skladám na polovicu a komfortne vsúvam do vrecka akýchkoľvek nohavíc, takže je stále so mňou.
Áno, je stále hrubý, približne ako dva normáne mobily položené na seba. Je však približne 1,5 cm veľa? Mne sa Fold nosí dobre, pretože v zatvorenom stave je o niečo užší ako bežný mobil, takže ani napriek hrúbke vrecko nevydúva po celej šírke.
Terčom pár vtipov o obezite môže byť skôr hmotnosť 277 gramov, ale znova – iPhone 13 Pro Max má 240 gramov, takže vzhľadom na to, čo Fold dokáže, mu to odpúšťam.
Väčší displej všade
V režime „smartfónu“ ho nosím vo vrecku a na 6,2-palcovom vonkajšom displeji vlastne kontrolujem všetky prichádzajúce notifikácie, prípadne odpisujem na správy za chôdze, kedy manipulácia s „knihou“ nie je ani bezpečná, ani pohodlná. Veľmi sa mi páči, že sa pozerám na klasickú domácu obrazovku s normálnymi ikonami a hore si stiahnem upozornenia. Je to skrátka normálny, len trochu hrubší mobil.
A, ako som už spomenul, užší. Z tohto dôvodu je písanie na vonkajšom displeji trochu menej pohodlné a robím viac preklepov, pretože klávesy sú viac natlačené na seba. Niečo je o zvyku, ale priznávam, že ak by som mal vedľa seba zatvorený Fold a normálny široký mobil, na správu by som odpísal skôr na ňom. Druhým preferovaným riešením by bol Fold v režime tabletu a až na koniec jeho vonkajšia obrazovka.
Bez otvárania však Galaxy Z Fold3 používam často, dokonca aj fotografujem a nakrúcam videá. Tu si všímam, že teleobjektív, základný foťák aj širokoúhly foťák majú „len“ 12 megapixelov, neexperimentujú teda s 50 Mpix alebo dokonca so 108 Mpix snímačmi ako séria Galaxy S22. Nie je tu teda ani SuperZoom, optický zoom ma priblíži len dvojnásobne a digitálny zoom potom funguje do 10-násobného priblíženia.
Ak ide o spôsob, akým znížiť pôvodne šialenú cenu na dostupné hodnoty, možno je to dobrý obchod. Výsledky fotoaparátu cez deň aj v noci sú stále perfektné, ale fakt, že séria Galaxy S22 v tomto smere ponúka o úroveň viac, by mi dala chrobáka do hlavy.
Praktickejšia skladačka, alebo klasika s lepšími foťákmi? Nad odpoveďou by som rozmýšľal naozaj dlho.
Výhody, kam sa len pozriem
Asi ti je jasné, že keď po ceste na autobus čítam zaujímavý článok napríklad od kamoša z Messengeru, potom po usadení sa do sedačky Fold roztvorím, na veľkom displeji sa zobrazí presne tam, kde som s čítaním prestal. Podobné je to, aj keď obsah vytváram, nie konzumujem – kolegom v redakcii môžem urobiť obrovský screenshot z veľkého displeja namiesto malého natiahnutého slíža.
Telefón však dokáže nastaviť aj opačný scenár, teda to, keď majú aplikácie po zaklapnutí zariadenia pokračovať na vonkajšom displeji.
Ten používam pre Chrome, pretože v tomto prípade sa web po zavretí smartfónu na malom displeji zobrazí okamžite, pričom systém zostáva odomknutý a okamžite reaguje na všetky dotyky. A naopak, pre Instagram alebo Netflix túto možnosť aktívnu nemám. Telefón potom zaklopím a zostáva zablokovaný, pričom odomknutie malého displeja ma dostane rovno na domácu obrazovku.
Tak môžeš na vonkajšom displeji robiť niečo iné a roztváracie „vnútro“ si nechať napríklad na zábavu.
Väčší displej využívam na maximum
Viac displeja znamená viac možností. Samozrejme, oba displeje disponujú technológiou AMOLED, takže po prepnutí na čiernu tému maximálne šetrím silnú 4 400 mAh batériu a využívam maximálny kontrast. K dispozícii je tiež 120 Hz obnovovacia frekvencia, takže akýkoľvek pohyb alebo odozva na dotyky pôsobia okamžitým dojmom a vnútorný displej má skvelé rozlíšenie 1 768 x 2 208 bodov, čo je výrazne viac ako 2K.
Niektoré, a zďaleka nielen systémové aplikácie, širší displej okamžite využívajú a vedľa seba zobrazia napríklad roztvorené hamburgerové menu alebo náhľad na ostatné neotvorené e-maily, takže práca je o pár sekúnd rýchlejšia a vďaka menšiemu počtu potrebných klikov príjemnejšia.
Samozrejme, využiť sa dá aj práca s dvomi aplikáciami na rozdelenom okne, pričom takéto páry si môžeš uložiť do rolovacej ponuky vpravo. Takže ak napríklad často čítaš dokumenty od kolegov alebo prezentácie a zároveň si z nich potrebuješ písať poznámky, kombo prehliadača a OneNote môžeš mať na jedno klikutie.
Zaujala ma aj možnosť otvoriť aplikáciu nie na fullscreen, ale v plávajúcom okne nastaviteľných rozmerov. V takom môžeš napríklad sledovať YouTube video počas toho, ako na pozadí robíš niečo iné. Práca s takýmito oknami ale nie je práve najintuitivnejšia a malé rohy sa lepšie chytajú perom ako bruškom prsta.
Nie všetko ale funguje ideálne. Napríklad taký Instagram, ktorý nepochybne mnohí social media manažéri využívajú aj na pracovné účely, sa zobrazuje iba s čiernymi okrajmi vpravo a vľavo. Asi však tušíš, že na všetkých tabletoch či dokonca iPade je tomu presne tak isto, no takýchto aplikácií možno nájdeš viac. Galaxy Z Fold3 zrejme nemusí sedieť ani do všetkých držiakov v aute, čo však nebol môj problém, keďže ho používam v spojení s Android Auto a displejom v strede prístrojovej dosky.
Spomínané dotykové pero som chválil a nevadí mi, že ho podporuje len väčší vnútorný displej. Väčší problém mám však s tým, že je výrazne hrubšie a na rozdiel od Galaxy S22 Ultra ho nemám šancu vložiť do tela zariadenia. Predáva sa za necelých 50 eur samostatne.
Alternatívou je flipové puzdro s priestorom pre vloženie pera. Ani to však nie je ideálne, pretože jeho predná časť, ktorá má zakrývať vonkajší displej, na ňom nepochopiteľne vôbec nedrží (napríklad vďaka vloženému magnetu). Od oficiálneho príslušenstva by som tieto detaily očakával vyladené na 100 %.
Bohužiaľ, peniaze navyše si priprav aj na nabíjací adaptér, po vzore Apple totiž Samsung do svojho tenkého balenia už žiadny nepridáva.
Okrem pár drobností skvelé zariadenie
Samotný Galaxy Z Fold3 je však vyladený absolútne perfektne. Verím, že na rozdiel od rôznych rolovacích, vysúvacích a pudrenkových konštrukcií je práve tento koncept, kedy si pohodlný tablet zoberiem so sebou ako mobil, ten pravý. Na prácu aj zábavu.
Samsung teda v roku 2019 nepredstavil revolučné zariadenie, ktoré by okamžite ovládlo trh. Svojej myšlienke však inžinieri verili a v roku 2022 je už k dispozícii v naozaj praktickej, použiteľnej a najmä cenovo dostupnej podobe. Je ešte čo vylepšovať? Možno znížiť hrúbku, priniesť tie najšpičkovejšie fotoaparáty a nájsť spôsob, akým dotykové pero integrovať priamo do tela. Je však jasné, že to, čo dnes ponúka Samsung, nikto iný zatiaľ priniesť nedokáže.
„Už túto stredu 10. augusta o 15:00 hod. sa môžeme tešiť, čo nové nám Samsung ponúkne a kam tento skvelý produkt posunie. Odhalenie nových produktov môžete sledovať naživo na YouTube kanáli Samsungu.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Instagram okamžite reaguje na zákaz TikToku. Pridáva známe funkcie konkurenta, ľudí čaká zmena
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Je to oficiálne: TikTok končí, o pár hodín definitívne vypne svoje služby na veľkom trhu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
USB-C je pre iPhone rizikový. Expert objavil vážnu bezpečnostnú chybu, dá sa jej vyhnúť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Fico reagoval na Gašparove tvrdenia o výstupe z EÚ: „Slovensko sa musí pripraviť na všetky možné krízové situácie“
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Fitness aplikácia odhalila prísne tajné informácie francúzskeho námorníctva. Zistené údaje vyvolali obavy
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Fico reagoval na Gašparove tvrdenia o výstupe z EÚ: „Slovensko sa musí pripraviť na všetky možné krízové situácie“
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Fitness aplikácia odhalila prísne tajné informácie francúzskeho námorníctva. Zistené údaje vyvolali obavy
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené