Výskumníci zo Standfordu v novej štúdii naznačujú, že očkovanie proti pásovému oparu by mohla poskytovať ochranu nielen pred bolestivých ochorením, ale aj demenciou. Počas výskumu využili systém udeľovania vakcín vo Walese, kde sa očkuje podľa dátumu narodenia. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Infekcia, ktorá drieme v organizme

Pásový opar je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje nepríjemnými a bolestivými pľuzgiermi. Postihuje najmä dospelých, ktorí v minulosti prekonali ovčie kiahne, keďže aj po prekonaní kiahní, vírus zostáva v tele a môže sa neskôr prejavovať vo forme pásového oparu. Nepríjemné ochorenie má na svedomí vírus vallicera zoster, ktorý aj po uzdravení ostáva v tele a neskôr sa môže opäť aktivovať.

Podľa vedcov sa objavujú dôkazy, že bežné vírusové infekcie, ako je pásový opar, môžu prispievať k vzniku Alzheimerovej choroby. Predpokladá sa, že vírusy podporujú tvorbu amyloidových plakov v mozgu, ktoré sú považované za jednou z hlavných príčin neurodegenerácie.

Prirodzený experiment

V prípade, ak by sa teória potvrdila, vakcíny proti pásovému oparu mohli zabrániť nielen nepríjemnej infekcie, ale aj znižovať riziko demencie. Testovanie teórie je však náročné a vyžaduje dlhodobé sledovanie veľkých skupín ľudí. Vedci však využili model očkovania, ktorý sa praktizuje vo Wales.

Vakcína
Freepik

Výskumníci analyzovali zdravotné záznamy 282 541 obyvateľov Walesu, kde od 1. septembra 2013 majú obyvatelia vo veku 79 a menej nárok na očkovanie proti pásovému oparu. Avšak tí, ktorí dosiahli 80 rokov pred týmto dátumom, boli z programu vynechaní, kvôli obmedzenosti vakcíny. Následne porovnávali tých, ktorí boli zaočkovaní s podobne starými ľuďmi, ktorí vakcínu nedostali.

Do konca sledovaného obdobia v roku 2020, bola demencia diagnostikovaná približne u jedného z ôsmych účastníkov. U očkovaných osôb bolo riziko vzniku demencie nižšie o 20 %. Nie je to však prvá štúdia, ktorá poukazuje na možnú súvislosť medzi očkovaním a nižším rizikom demencie, avšak výsledky často skresľovali životného štýlu. Vo Waleskom prípade však pravidlá očkovania vytvorili prirodzený experiment.

„Čo robí štúdiu silnou je to, že je v podstate ako randomizovaná štúdia s kontrolnou skupinou – tými, ktorí sú o niečo príliš starí na očkovanie – a intervenčnou skupinou – tými, ktorí sú práve dosť mladí na očkovanie,“ uviedol profesor medicíny zo Standfordu, Pascal Geldsetzer.

Pre potvrdenie sú potrebné ďalšie štúdiá

Vedci zatiaľ prese nepoznajú, ako môže vakcína proti pásovému oparu chrániť pred demenciou. Podľa jednej hypotézy bráni reaktivácii vírusu v nervovom systéme, čím znižuje zápal a možnú toxicitu pre neuróny.

„Môže sa to stať, ak je vírus priamo toxický pre neuróny, alebo podporuje všeobecnú zápalovú reakciu v nervovom systéme, ktorá je neurotoxická, alebo oboje,“ napísal v komentári pre vedecký časopis Nature, Anupam Jena, expert na zdravotnú politiku, Harvardu, ktorý sa štúdie nezúčastnil.

Štúdia, ktorá bola uverejnená v Nature, poskytuje základ na ďalšie výskumy. Ak sa tieto zistenia potvrdia, očkovanie proti pásovému oparu by mohlo získať úplne nový význam. „Aspoň investovanie časti našich zdrojov do skúmania týchto ciest by mohlo viesť k prelomovým objavom v oblasti liečby a prevencie,“ dodal Geldsetzer.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP