Medzinárodný tím astronómov urobil významný objav exoplanéty Gliese 12b, ktorá je svojou veľkosťou porovnateľná so Zemou a nachádza sa len 40 svetelných rokov od našej planéty. Jej objavenie je považované za kľúčový krok pri pátraní po živote mimo slnečnej sústavy. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Objav novej exoplanéty

Exoplanéta Gliese 12b obieha okolo hviezdy Gliese 12, ktorá patrí do kategórie tzv. červených trpaslíkov. Červené trpaslíky sú menšie a chladnejšie hviezdy ako je naše Slnko, no vo vesmíre majú obrovské zastúpenie, pričom často v ich blízkosti objavujeme potenciálne obývateľné planéty.

Na rozdiel od iných červených trpaslíkov je ale hviezda Gliese 12 relatívne pokojná, čo znamená, že planéty v jej blízkosti sú vystavené menšiemu množstvu škodlivého žiarenia.

Okrem toho sa extrasolárna planéta Gliese 12b nachádza blízko vnútorného okraja tzv. „obývateľnej zóny“ svojej hviezdy. Nachádza sa teda v oblasti, kde môžu byť priaznivé podmienky pre výskyt vody v kvapalnom skupenstve, čo je považované za základ života ako ho poznáme. Hoci planéta dostáva o niečo viac svetla ako Zem, čo ju potenciálne robí teplejšou, skutočné podmienky na Gliese 12b závisia od zloženia atmosféry a povrchu planéty.

To, čo robí Gliese 12b okrem jej polohy v „obývateľnej zóne“ a jej relatívnej blízkosti k Zemi, je aj jej veľkosť. Je totiž zhruba rovnako veľká ako naša modrá planéta, čo naznačuje, že môže mať podobné zloženie a povrchové prostredie.

NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC)

Relatívna blízkosť Gliese 12b nám umožňuje detailné štúdium jej vlastností. Vedci plánujú využiť metódu atmosférickej transmisnej spektroskopie na analýzu atmosféry planéty počas prechodov pred jej hviezdou. Táto technika umožňuje detekciu plynov, ako sú kyslík a metán, ktoré môžu byť indikátormi biologických procesov.

„Objav Gliese 12b je odrazovým mostíkom k nájdeniu potenciálne obývateľných planét a pochopeniu podmienok, ktoré umožňujú život.“

S pokrokom technológie, najmä s prístrojmi ako je teleskop Jamesa Webba, budú vedci schopní podrobnejšie skúmať podmienky na takýchto planétach, čím sa priblížime k odpovedi na zásadnú otázku: „Sme vo vesmíre sami?“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú