Decembrová misia Boeingu vôbec nevyšla. Spoločnosť vyslala do vesmíru svoj vlastný modul Starliner, ktorý sa mal na čas pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Tam však kvôli chybám odhaleným počas letu nikdy nedorazil. Začalo sa teda vyšetrovanie, ktoré odhalilo hneď niekoľko zásadných softvérových problémov. Bývalý člen tímu NASA informoval o tom, že Boeing pred vypustením kapsuly Starliner nespravil test, ktorý mal overiť spoluprácu jednotlivých systémov, informuje Futurism.

Počas letovej skúšky kapsuly Starliner sa objavili softvérové chyby, pričom jedna z nich mohla spôsobiť kolíziu dvoch komponentov stroja. Boeing tak musí prejsť až 1 milión riadkov kódu počítačového systému kapsuly, informuje The Hill. Starliner od spoločnosti Boeing vyštartoval na orbitálny letový test 20. decembra minulého roka na rakete Atlas V.

Modul sa mal pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Demonštrácia bezpečného letu kapsuly sa však nekonala, pretože sa objavilo viacero zásadných problémov, kvôli ktorým Starliner k ISS ani nedoletel. Kapsula sa ocitla na nesprávnom orbite a jej pobyt na obežnej dráhe bol skrátený z pôvodne plánovaných 8 dní iba na 2 dni.

Misia skončila neúspechom

Celkovo tak boli odhalené 3  závažné problémy, z ktorých každý mohol spôsobiť katastrofu. Zásadná chyba bolo nájdená krátko po štarte rakety a týkala sa palubného časovača, ktorý mal počítať čas od štartu rakety. Počítadlo však zaznamenalo čas ešte 11 hodín pred odletom, miesto pôvodného plánu, kedy mal modul načítať čas rakety tesne pred štartom.

Boeing

Chyba bola počas letu opravená. Nasledoval však problém s komunikáciou, ktorá bola prerušená a letoví inžinieri nemohli potrebné informácie odoslať kapsule včas. Tretím problémom bolo mapovanie ventilov, ktoré mohlo spôsobiť ďalšiu katastrofu počas návratu Starlineru na Zem, informoval The Washington Post.

Nenechaj si ujsť
Boeing je v obrovských problémoch. Po lietadlách 737 Max našli plno softvérových chýb aj vo vesmírnej kapsuli Starliner

Kompetentní zanedbali dôležitý test

Nevydarená misia tak opäť vrhla zlé svetlo na celý Boeing, no svoj podiel viny má na tomto zlyhaní niesť aj vesmírna agentúra NASA. Podľa nových informácií, ktoré prezradil pre Orlando Sentinel prvý dôstojník a pilot námorníctva, bývalý člen bezpečnostného panelu agentúry, Boeing neabsolvoval s modulom kľúčový „end-to-end“ test. Ten mal overiť, či jednotlivé systémy medzi sebou navzájom komunikujú pri každom manévri.

Kapsula CST-100, s ktorou chce Boeing prepravovať astronautov na ISS. Zdroj: Boeing

V protokole z testovania modulu sa totiž našli veľké medzery, za ktoré má niesť zodpovednosť aj samotná NASA, ktorá mala podpísať vynechanie tohto dôležitého testovania. Súčasťou testu mala byť aj rakety Atlas V, ktorá vyniesla Starliner do vesmíru. Pokiaľ by tak Boeing absolvoval túto kľúčovú skúšku, mohli byť problémy zistené ešte pred odletom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú