Rok čo rok hýbu smartfónovým trhom vlajkové modely najväčších výrobcov, ktorí sa usilujú predbehnúť a zatieniť konkurenciu inovatívnymi technológiami. Sú to však zariadenia strednej triedy, ktoré používateľom ponúkajú najlepší pomer medzi cenou a poskytnutými technológiami. 

Stredná trieda sa v posledných rokoch výrazne zlepšila. Ponúka dostatočný výkon, ktorý už dokonca stíha aj s graficky náročnejšími hrami, vyššie kapacity pamäte RAM umožňujú súčasné a plynulé spustenie viacerých aplikácií. Displeje zároveň ponúkajú čoraz jemnejšie rozlíšenie a zlepšujú sa už aj fotoaparáty. Celkovo tak používatelia dostávajú do vreciek všetko, čo väčšina potrebuje, a to pri zachovaní dostupnej cenovky. My ti teraz prinášame výber tých najlepších smartfónov, ktoré môžeš kúpiť za menej než 200 €.

Huawei P9 Lite 2017

Plusy: FullHD displej, slušný fotoaparát, výdrž batérie
Mínusy: výkon mohol byť vyšší, len 16 GB vnútorného úložiska
Cena: od 167 €

Zobraziť slovenské ceny Huawei P9 Lite

Prvým adeptom v našom zozname je obľúbený a u používateľov úspešný model P9 Lite od Huawei v edícii 2017. Výrobca uviedol tento smartfón ešte v roku 2016, no výbavu následne vhodne aktualizoval. Najnovšia edícia 2017 teda disponuje 5,2-palcovým FullHD displejom, konštrukciou zo skla a kovu, snímačom odtlačkov na zadnej strane aj 3000 mAh batériou. Huawei do zariadenia osadil vlastný osemjadrový procesor Kirin 655, ktorému spoločnosť robí 3 GB RAM a 16 GB vnútorné úložisko.

Pamäť telefónu je možné rozšíriť aj prostredníctvom SD karty. Ide však o hybridný slot, takže v modeli s dualSIM funkcionalitou príde používateľ o možnosť využívať druhú kartu od operátora. Skvelou správou je podpora LTE sietí a výbava fotoaparátov. Tá umožňuje pre strednú triedu zachytávať slušné snímky. Zadný fotoaparát disponuje rozlíšením 12 MPx, s clonou f/2.0, a predný snímač ponúka 8 MPx. Systémom zariadenia je Android 7 Nougat. To sú rozhodne veľmi slušné špecifikácie pre strednú triedu.

Xiaomi Mi A1

Plusy: čistý Android s aktualizáciami, FullHD displej, 4 GB RAM
Mínusy: kvalita zvuku videa
Cena: 176 €

xiaomi Mi A1
Zobraziť celú galériu (18)
Kristián Hrušovský / FonTech

Kúpiť Xiaomi Mi A1 s Android 8 a 4 GB RAM za 176 €

Vo výbere najlepších smartfónov do 200 € rozhodne nesmie chýbať čínske Xiaomi, ktoré vlastne trh s dostupnými zariadeniami obrovsky spopularizovalo. Najnovšie výrobca boduje so svojím modelom Xiaomi Mi A1, pri ktorom vôbec po prvýkrát použil úplne čistý Android. S tým je tak spojená aj istota budúcich aktualizácií, pričom súčasní používatelia už dostávajú update na najnovší Android 8 Oreo.

xiaomi Mi A1
Zobraziť celú galériu (18)
Kristián Hrušovský / FonTech

Okrem skvelého systému disponuje Xiaomi Mi A1 aj 5,5-palcovým displejom, pričom rovnako ako Huawei ponúka FullHD rozlíšenie. Srdcom zariadenia je procesor Snapdragon 625, ktorý je prakticky kráľom strednej triedy. Súčasťou smartfónu je aj 4 GB RAM a 64 GB vnútorné úložisko. Nechýba plné LTE či duálny fotoaparát s rozlíšením 12 MPx. Pokiaľ uvažuješ práve o kúpe Xiaomi Mi A1, pozri si našu recenziu, kde sa dozvieš všetko podstatné.

Moto G5 (3 GB RAM)

Plusy: čistý Android s aktualizáciami, odolná konštrukcia, FullHD displej, samostatné sloty pre 2xSIM aj microSD kartu
Mínusy: bez notifikačnej diódy, 16 GB vnútorné úložisko
Cena: od 165 €

Zobraziť slovenské ceny Moto G5

Legendárna značka, ktorá si prešla búrlivými časmi, posledné roky najviac boduje so svojou sériou strednej triedy Moto G. Zariadenia tohto modelového radu sa jednoznačne vyznačujú precíznou konštrukciou. To je aj prípad modelu Moto G5, ktorý ponúka kompaktnejší 5 palcový FullHD displej. Procesorom smartfónu je osemjadrový Snapdragon 430, ktorý svižne pracuje v kombinácii s čistým Androidom. Výrobca už stihol potvrdiť aj pripravovanú aktualizácie na Oreo.

Na zložitú prácu je pripravená aj 3 GB RAM, vnútorné úložisko má len 16 GB, ale na druhej strane k dispozícii je samostatný slot pre microSD kartu. Vo výbave sa nachádza aj ultrarýchly snímač odtlačkov prstov, ktorý navyše podporuje viaceré gestá. Zadný fotoaparát na Moto G5 disponuje rozlíšením 13 MPx, pričom predný snímač ponúkne 5 MPx.

Honor 7X

Plusy: veľký 18:9 FullHD+ displej, dizajn s minimálnymi rámikmi, slušný fotoaparát, 4 GB RAM
Mínusy: horšia výdrž batérie
Cena: 168 €

Kúpiť Honor 7X za najnižších 168 €
Zľavový kupón OGBQTGAK

Najnovší kúsok v našom výbere, ktorý už do strednej triedy prináša trend s pomerom displeja 18:9. Slušné je aj rozlíšenie FullHD+ a to pri veľkosti 5,93 palcov. To znie možno až príliš veľa, no konštrukcia s minimálnymi rámikmi zachováva kompaktné rozmery zariadenia. Procesorom zariadenia je Kirin 659 od Huawei, ktorý má osem jadier a spolupracuje s 4 GB RAM pamäťou.

Vnútorné úložisko ponúka 32 GB, k dispozícii je aj hybridný microSD slot. Operačným systémom je Android 7 s nadstavbou EMUI. Fotoaparát Honor 7X ponúka kvalitné výsledky, pričom je zostavený z dvoch senzorov 12 MPx + 2 MPx. Predný snímač ponúkne 8 MPx. Honor 7X je novinka a na Slovensku sa predáva za cenu vyššiu než 200 €, no do výberu sme ho zaradili vďaka ponuke e-shopu GeekBuying, kde pri využití zľavového kódu OGBQTGAK získaš smartfón za 168 €.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Plusy: veľký 18:9 FullHD+ displej, dizajn s minimálnymi rámikmi, 4000 mAh batéria
Mínusy: nemá plné LTE
Cena: 131 €

Kúpiť Xiaomi Redmi 5 Plus za najnižších 131 €
Zľavový kupón MWHOGIOE

Náš výber zakončuje ďalšia horúca novinka, ktorá prichádza pre strednú triedu s ikonickým menom Redmi. Nový model Xiaomi Redmi 5 Plus ponúka 6-palcový FullHD+ displej so zaoblenými rohmi. Obrazovka tak dopĺňa nový dizajn tejto série zariadení. K dispozícii je aj Snapdragon 625, ktorému sekunduje 3 GB RAM a 32 GB vnútorné úložisko. Operačným systémom je Android 7 Nougat s nadstavbou MIUI 9. Xiaomi je známe, že sa o svoje zariadenia stará aj so softvérového hľadiska, takže by mohla prísť aktualizácia na Android 8.

Okrem toho je k dispozícii aj 12 MPx zadná kamera, s predným 5 MPx snímačom. Veľkou výhodou zariadenia je 4000 mAh batéria, ktorá ponúkne viac než slušnú výdrž. Nový Xiaomi Redmi 5 Plus sa už predáva aj na Slovensku, a to za cenu takmer presne 200 €, využiť však môžeš aj čínskeho predajcu GeekBuying. Pri použití kupónu MWHOGIOE cena tohto zariadenia klesne na skvelých 131 €. Samozrejme v takom prípade treba ešte rátať s DPH vo výške 20 %.

Veľká hodnota za dostupnú cenu

Toto je teda náš výber tých najlepších smartfónov do 200 €, ktoré podľa nás najviac dokazujú, že aj za pomerne dostupnú cenu je možné získať telefón schopný splniť vysoké používateľské nároky. Daj nám vedieť, ktorý z týchto smartfónov ťa najviac zaujal, prípadne, ktoré zariadenie by si do tohto výberu pridal ty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom