Prieskum povrchu Marsu stále odhaľuje fascinujúce detaily o jeho minulosti. Najnovšie objavy naznačujú, že tmavé horniny, ktoré budú predmetom budúcej misie Mars roveru, môžu pochádzať zo starobylých sopečných erupcií a teoreticky ochraňovať možné dôkazy o živote. Ak by na Marse život niekedy existoval, práve tieto oblasti by mohli byť kľúčom k jeho odhaleniu. Na tému upozornil portál Live Science.

Novo identifikovaný druh horniny bol objavený na Oxia Planum, mieste, kde má v roku 2028 pristáť rover Rosalind Franklin v rámci programu ExoMars. Autori výskumu dospeli k záveru, že tieto horniny pravdepodobne vznikli zložením vulkanického popola, ktorý bol prenesený vzduchom pred miliardami rokov. Zaujímavosťou však je, že v oblasti sa doteraz nenašli žiadne dôkazy o vulkanickej činnosti. Podľa Emmy Harris, doktorandky skúmajúcej geologickú históriu Marsu, musela byť táto sopečná hmota dopravená z veľkej diaľky.

„Žiadne vulkány tu nepoznáme, čo naznačuje, že popol bol pravdepodobne prenesený zo stoviek alebo tisícov kilometrov. Jeho pôvodom mohli byť výbuchy extrémne silného sopky, ktoré vyvrhli popol vysoko do atmosféry.“

Čo chránia tmavé horniny?

Vedci predpokladajú, že tieto tmavé horniny mohli ochrániť minerálmi bohaté vrstvy pod povrchom, ktoré by potenciálne mohli obsahovať stopy minulého života. Na podrobnú analýzu tím použil údaje zo satelitu Mars Reconnaissance Orbiter, konkrétne z jeho Context Camery. Táto technológia pomohla vytvoriť detailnú mapu oblasti s rozlohou približne 50 000 štvorcových kilometrov.

Zdá sa, že tmavé horniny boli kedysi rozptýlené po celom území Oxia Planum. Avšak dnes sa nachádzajú iba vo fragmentoch. Harris naznačuje, že práve v kráteroch nižšieho reliéfu sa mohlo popolové ložisko zachovať vďaka interakcii s podzemnou vodou.

„Zvyšovanie vody z kôry mohlo kedysi zaplniť dna impaktných kráterov. Keď sa do týchto jazier dostal popol, stal sa lepkavejším a pevnejším. Naopak, popol na vyvýšených miestach bol pravdepodobne odvial vetrom.“

NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), Context Imager (CTX), and Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM). Geologic interpretation and annotations by Pascal Lee and Sourabh Shubham

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP