Microsoft v utorok uvoľnil objemnú aktualizáciu s názvom Fall Cretors Update. Táto aktualizácia prináša hneď niekoľko noviniek do operačného systému Windows 10.

Nová veľká aktualizácia je dostupná bezplatne pre všetky zariadenia. V podstate však veľmi nezmení používateľský zážitok, avšak prinesie mnoho malých vylepšení na pozadí systému, vrátane nových nastavení a aplikácií. Poďme sa teda v rýchlosti pozrieť, čo je nové.

Fall Creators Update po prvýkrát predstaví nový dizajnový jazyk

V aktualizácii spoločnosť Microsoft uplatní svoj nový dizajnový jazyk s názvom Fluent Design, ktorý bude súčasťou niekoľkých aplikácií. Na videu si môžeš pozrieť, čo možno od nového dizajnového jazyka očakávať.

Hlavnou funkciou aktualizácie je podpora pre headsety s virtuálnou realitou certifikovaných spoločnosťou Microsoft.

Utorok bol nie je len dňom vydania aktualizácie Fall Creators Update, ale taktiež dňom, kedy Microsoft predstavil nové headsety pre virtuálnu realitu. Tie sa budú cenovo pohybovať v rozmedzí od 250 € až po 420 €. Nové headsety budú spolupracovať priamo s novým rozhraním pre podporu VR, Cliff House. To bude implementované priamo do systému Windows 10.

Microsoft nechce zaostať za konkurenciou a po vzore Facebooku a Snapchatu pridáva smajlíkov do rozšírenej reality.

V novej aktualizácií budeš môcť pomocou 3D skicára vytvoriť smajlíkov v rozšírenej realite a vložiť ich do reálneho sveta.

Aktualizácia prinesie možnosť pripnúť obľúbené kontakty do panelu úloh.

Zobraziť celú galériu (8)
Peter Puhovich / FonTech

Po novom môžeš pripnúť kontakty svojich priateľov priamo do panelu úloh pomocou vynovenej aplikácie Ľudia. Panel úloh dokáže zobraziť miniatúry profilových obrázkov pripojených ku kontaktom. Tieto miniatúry budú slúžiť ako rýchly spôsob odosielania správ cez Skype či e-mail. Ďalšou vymoženosťou bude odoslanie chytením a pretiahnutím súborov na miniatúru kontaktu.

Ďalšia šikovná funkcia pomôže uvoľniť priestor tým, že umožní ukladať malo používané súbory v cloude.

Aplikácia OneDrive Files-on-Demand v podstate ponúkne väčší priestor na pevnom disku. Prostredníctvom tejto aplikácie môžeš nahrať súbory do cloudu a pristupovať k nim, ak ich potrebuješ. Samozrejme za predpokladu, že máš prístup na internet. Táto vymoženosť je podobná službe Dropbox či službe, ktorú poznáme z macOS.

Aplikácia Fotky dokáže automaticky vytvoriť video-prezentáciu z fotoalbumu

Microsoft nazval túto funkciu Remix. Aktivuješ ju stlačením tlačidla Remix v aplikácii Fotky pri výbere fotoalbumu. Funkcia naviac umožní nastaviť náladu videa výberom zodpovedajúcej hudby z rôznych tém.

Zobraziť celú galériu (8)
Peter Puhovich / FonTech

Uľahčený prístup k emoji

Zobraziť celú galériu (8)
Peter Puhovich / FonTech

Pre prístup do nového emoji menu stačí stlačiť tlačidlo Windows a tlačidlo bodky, prípadne bodkočiarky (slovenská klávesnica). Microsoft navyše pridal niekoľko nových emoji vrátane zombie a dinosaurov.

Po novom je Windows 10 schopný zobraziť notifikácie z Androidov

Pre spustenie tejto funkcie stačí v smartfóne nainštalovať aplikáciu Cortana, ktorá dokáže preniesť notifikácie do Windows 10, prípadne upozorniť na prichádzajúci hovor.

Funguje lepšie a má nové funkcie pre používateľov stylusu.

Textový vstup je v systéme Windows 10 vďaka aktualizácii hladší a rýchlejší. Teraz umožňuje použiť stylus na posúvanie prezentácií v programu PowerPoint. Dokonca dokáže pomôcť nájsť stylus, ak ho používateľ stratí. Systém dokáže zaznamenať polohu, kedy používateľ naposledy stylus použil.

Edge umožňuje pripnúť webstránky na panel úloh

Zobraziť celú galériu (8)
Peter Puhovich / FonTech

Táto novinka umožňuje prístup na obľúbené webstránky pomocou jediného kliku. Ďalšia novinka umožňuje anotovať e-knihy, ktoré čítaš v prehliadači Edge len pomocou kreslenia priamo na obrazovku.

Zmeny sa dočkali aj aktualizácie zabezpečenia a prišli viaceré vylepšenia pre vývojárov

Aktualizácia ponúka veľa malých zmien v celom operačnom systéme. Medzi nimi je rozšírená podpora pre Linux a ďalšie ochrany proti škodlivým softvérom, ako napríklad známy ransomware WannaCry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom