Pri prepojení ľudskej mysle s technológiou si väčšina ľudí spomenie na Elona Muska a jeho spoločnosť Neuralink. Muskove technológie vždy vyvolajú mediálnu pozornosť. Nedávno spoločnosť uverejnila video, ktoré zachytáva mysľou ovládané robotické rameno, ktoré píše slovo „CONWOY“, čo predstavuje názov štúdie.

Na technológie, ktoré sú prepojené mysľou sa však nesústreďuje len Neuralink, ale na podobnom cieli pracuje aj spoločnosť Meta, materská spoločnosť Facebooku či Instagramu. Na tému upozornil portál Futurism.

Čítanie myšlienok

Meta už od roku 2016 skúma technológie, ktoré by umožnili priame prepojenie mozgu s digitálnym svetom. Prvý projekt sa zameriaval na vytvorenie modulu, ktorý by umožnil „počuť cez kožu“ pomocou vibrácií, ktoré vznikajú pri hovorení. Druhý projekt sa snažil vyvinúť „tichý rečový systém“, ktorý by umožnil používateľom komunikovať iba pomocou myšlienok. Základom projektov bol nositeľný náhlavný pás, ktorý bol síce zrušený, ale akademický výskum pokračoval aj naďalej.

Spoločnosť teraz potvrdila, že dosiahla prelomový objav. Vďaka umelej inteligencie dokáže až s 80-percentnou presnosťou dekódovať mozgové vlny. Výskumníci dokázali zaznamenať slabé magnetické polia, generované elektrickou aktivitou mozgu. Subjekty v mysli formulovali vety, ktoré následne AI model analyzoval a prepisoval do textovej podoby. Technológia ešte nefunguje úplne dokonalo, preto dochádza k drobným preklepom.

Meta čítanie myšlienok
Meta

„Snímkovaním mozgu 1 000-krát za sekundu dokážeme presne určiť moment, kedy sa myšlienky premieňajú na slová, slabiky, dokonca aj jednotlivé písmená. Naša štúdia ukazuje, že mozog generuje postupnosť reprezentácií, ktorá začína na najabstraktnejšej úrovni – teda významom vety a postupne ich pretransformuje do rôznych motorických činností, ako je samotný pohyb prstov na klávesnici,“ uvádza spoločnosť.

Čítanie mysle, predtým obchodovanie s dátami

Hoci ide o významný vedecký pokrok, existujú obavy ohľadne súkromia a následného zneužitia, keďže spoločnosť Meta je spojovaná s rôznymi vážnymi kauzami. V roku 2013 sa ukázalo, že spoločnosť (ešte vtedy len ako Facebook) spolupracovala s NSA na masovom sledovaní svojich používateľov. Nedá sa zabudnúť ani na najznámejší škandál Cambridge Analytica, pri ktorom boli dáta používateľov zneužité na politické manipulácie.

V roku 2016 až 2019 Meta tajne spustila operáciu na dešifrovanie používateľskej komunikácie na platformách ako Snapchat, YouTube či Amazon. Spoločnosť to razantne odmietala. Až súdne dokumenty spoločnosť usvedčili a zistilo sa, že tento projekt inicioval šéf Mety, Mark Zuckerberg. V roku 2018 sa odhalilo, že spoločnosť od obchodovala s osobnými údajmi používateľov s tretími stranami.

Spoločnosť sa síce navonok tvári, že jej záleží na súkromí používateľov, mnohé kauzy sú dôkazom o opaku. Navyše, Meta spolupracuje aj s obrannými spoločnosťami ako je Lockheed Martin, pričom predtým spoločnosť tvrdila, že AI model nebude využívať na vojenské účely.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP