Primárnym cieľom širšej adaptácie elektromobilov na trhu je ich ekologická stránka. Stále však platí, že pri súčasnom spôsobe výroby elektriny má elektromobil svoj „výfuk“ v elektrárni a preto, aby bolo takéto auto čo najekologickejšie, malo by dosahovať čo najnižšiu spotrebu energie.

Nórsko, mekka elektromobility, sa chystá zaviesť daň na elektrické autá podľa ich hmotnosti. Na tému upozornil portál AutoEvolution.

V krajinách, kde sa elektromobily začali výraznejšie rozširovať, vláda postupne prichádza o príjmy z daní z pohonných hmôt. Iné štáty, ako napríklad Británia, postupne rušia výhody pre ekologické vozidlá a v tejto krajine budú musieť majitelia elektromobilov od roku 2025 platiť cestnú daň rovnako ako majitelia spaľovákov.

Čím ťažšie auto, tým vyššia daň

Nórsko na to ide inak a vláda zvažuje zdaniť elektromobily na základe ich hmotnosti. Takýto systém by priniesol hneď niekoľko výhod a motivoval by ľudí kupovať si menšie, ľahšie autá s lepšou spotrebou, ktoré sú logicky zároveň ekologickejšie.

Hlavným dôvodom však je, že ťažké elektrické SUV ničia cesty viac, ako menšie autá. Preto chce vláda od majiteľov veľkých áut, aby platili na údržbu ciest viac než majitelia menších modelov.

Fontech / TASR/AP

Od 1. januára 2023 by tak po schválení tohto návrhu mali Nóri platiť niečo málo vyše 1 € za každý kilogram pri elektrickom vozidle. Elektrické SUV vážia v priemere niečo cez 2 000 kg, a tak by sa tieto autá v Nórsku pri nákupe predražili o vyše 2 000 €.

Okrem toho vláda navrhuje, aby miestni obyvatelia pri kúpe elektromobilu neboli ďalej oslobodení od 25 % DPH a aby taktiež začali platiť plné mýtne poplatky a poplatky za parkovné rovnako, ako majitelia spaľovákov.

Nórsko je totiž krajina, kde sa už dnes predáva takmer 80 % elektromobilov a pri tomto počte straty na daniach štátna pokladnica určite cíti.

Asociácia elektromobilistov má iný návrh

Ako uvádza Nórska asociácia elektromobilistov, cestná daň na základe hmotnosti elektromobilu nie je najrozumnejším riešením. Organizácia navrhuje zavedenie cestnej dane na základe toho, kto koľko najazdí a teda v akom rozsahu bude skutočne využívať tamojšie cesty.

Takisto by mala byť podľa asociácie inak spoplatnená jazda v meste a jazda na vidieku či okreskách. Takéto riešenie by ale bolo zrejme veľmi náročné na implementáciu, štát by totiž musel získavať údaje o nájazde jednotlivých majiteľov.

Nórsko je ale z hľadiska elektromobility niekoľko rokov pred zvyškom Európy a preto bude zaujímavé sledovať, ako z tejto situácie vykľučkuje a či bude inšpiráciou pre ostatné krajiny.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP