V tomto texte boli použité aj materiály SITA.

Ministerstvo hospodárstva SR rozbieha nový model adresnej energopomoci, ktorý má domácnostiam pomôcť zvládnuť vysoké ceny energií. Kľúčový zákon, ktorý už prešiel parlamentom, však dáva ministerstvu právomoc zhromažďovať a analyzovať údaje o príjmoch, dávkach či výdavkoch domácností na energie a vodu. Práve tieto informácie budú základom na posúdenie, kto má na pomoc nárok.

Zároveň sa však v zákone ocitlo aj ustanovenie, ktoré tam dostali poslanci z Progresívneho Slovenska – a to, že ľudia môžu odmietnuť, aby boli ich údaje spracované. Ak si niekto neželá, aby štát pre účely energopomoci lustroval jeho finančnú situáciu, musí do konca apríla poslať písomné oznámenie ministerstvu hospodárstva. Dôležité je, že tým sa automaticky nevzdáva možnosti získať pomoc – ide len o to, že štát ho nebude vyhodnocovať cez automatizovaný systém.

Ako vysvetlila hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík, list musí byť vlastnoručne podpísaný a doručený poštou na adresu ministerstva, konkrétne na Oddelenie výkonu mimoriadnych opatrení na Mlynských nivách. Kto chce vybaviť vec elektronicky, môže využiť portál slovensko.sk cez všeobecné podanie.

Nejde vraj o žiadne sledovanie

Ministerstvo zároveň zdôrazňuje, že nepôjde o žiadne nové špehovanie – systém sa má opierať výlučne o existujúce údaje z registrov štátu, ktoré sa len prepoja a vyhodnotia cez IT riešenie. Zohľadniť sa má počet členov domácnosti, ich spoločný príjem, aj typ energií, ktoré používajú. Cieľom je, aby proces prebehol automatizovane, bez toho, aby ľudia museli niečo osobne dokladovať na úradoch.

Pokiaľ ide o bezpečnosť údajov, v projektovom tíme má mať svoje miesto aj zástupca Úradu na ochranu osobných údajov. Ministerstvo tvrdí, že pri spracovaní údajov bude striktne dodržiavať všetky predpisy, vrátane GDPR a zákona o kybernetickej bezpečnosti.

plyn, Slovensko, sporák
Pixabay (Úprava redakcie)

Zaujímavé však je, že aj samotná realizácia tejto adresnej pomoci je stále otázna. Premiér Robert Fico pripustil, že vláda sa možno vráti k tzv. helikoptérovým peniazom, teda plošnej kompenzácii cien energií ako v rokoch 2024 a 2025. Adresný model je podľa neho síce nový a logický, keďže by vylúčil domácnosti s vyššími príjmami a nadpriemernou spotrebou, no jeho nastavenie je veľmi náročné.

„Je človek, ktorý zarába nad 1 600 eur v hrubom už nadštandardne zarábajúci, na ktorého sa už nemá vzťahovať nejaká pomoc?“ pýta sa Fico a dodáva, že nie je jednoduché nájsť spravodlivú hranicu.

Ceny energií nemajú rásť

Zároveň kritizoval opozíciu za rozporuplný postoj keďže podľa jeho slov najskôr volajú po adresnosti, a potom im prekáža zákon, ktorý má túto adresnosť umožniť. Východniarsky prirovnal ich postoj k tomu, že „kus ma pusti, kus ma pomiluj“. Ministerka Saková pritom zdôraznila, že bez údajov sa nedá adresná pomoc zaviesť.

Fico tvrdí, že ceny energií v budúcom roku dramaticky nevzrastú. „Nikdy sme nenechali občanov Slovenskej republiky v štichu pokiaľ ide o ceny energií. Nechceme občanov vystaviť šoku,“ uzavrel premiér.

Domácnosti tak majú teraz na výber – buď sa zapoja do systému a nechajú svoje údaje posúdiť, alebo pošlú list a rozhodnú sa pre iný spôsob, akým budú prípadne o pomoc žiadať. V každom prípade bude kľúčové sledovať, ako sa celý systém nakoniec nastaví a či sa vláda prikloní k adresnosti alebo opäť zvolí cestu plošnej podpory.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP