Nový výskum z Dánska a USA dokazuje, že znečistené ovzdušie a hluk z dopravy negatívne ovplyvňujú kvalitu spermií, vajíčok a úspešnosť IVF (umelého oplodnenia). Kým pri reprodukcii boli doteraz hlavnými faktormi vek, životný štýl či zdravotné problémy, dve nové štúdie upozorňujú na významný vplyv environmentálnych faktorov. O výsledkoch štúdii informoval portál ZME Science.

Rizikový faktor – znečistené ovzdušie

Dánska štúdia sledovala 900 000 ľudí v priebehu rokov od 2000 až 2017, kde skúmala vplyv hluku z cestnej dopravy a znečistené ovzdušie prachovými časticami PM2.5. Častice s priemerom 2,5 mikrometra patria medzi najnebezpečnejšie znečisťujúce látky, pretože môžu preniknúť hlboko do pľúc a krvného obehu.

Výsledky ukázali, že každé zvýšenie koncentrácie PM2.5 o 2,9 µg/m³ počas piatich rokov zvyšuje riziko neplodnosti u mužov vo veku 30-45 rokov o 24 %. V New Yorku je pritom priemerná koncentrácia PM2.5 na úrovni 4,2 µg/m³, v Londýne 9,8 µg/m³ a v mestách ako Šanghaj dosahuje viac než 100 µg/m³. Vedci skonštatovali, že znečistenie ovzdušia má na mužskú plodnosť priamy a vážny vplyv.

Freepik

Hrozba pre ženy

U žien bol významným rizikovým faktorom hluk z dopravy. Zvýšenie hluku o 10,2 decibely počas piatich rokov zvýšilo riziko neplodnosti o 14 % a to najmä u žien vo veku 35-45 rokov. Ako uvádza portál The Conversation, dopravné znečistenie vplýva nielen na životné prostredie, ale negatívne ovplyvňuje aj naše zdravie. Účinky hluku z dopravy sú síce menej známe, avšak vedci poukazujú, že ovplyvňujú stresové hormóny.

Tichá vidiecka oblasť má úroveň hluku okolo 30 dB, zatiaľ čo priemerné predmestie dosahuje okolo 40 dB. Zaujímavosťou je, že častice PM2.5 nemali rovnaký vplyv na ženskú plodnosť, čo však neznamená, že by iné typy znečistenia nemali vplyv. Výsledky štúdii však potvrdzujú závery predchádzajúcich štúdií, ktoré spájali znečistenie ovzdušia so zníženou reprodukčnou schopnosťou.

Pexels

Vplyv aj na IVF

Americká štúdia skúmala vplyv znečistenia ovzdušia na pacientov podstupujúcich IVF a priniesla tak detailnejší pohľad na problematiku. Výskumníci analyzovali viac ako 1 400 účastníkov, pričom sa zamerali na vývoj vajíčok, spermií a embryí. Ukázalo sa, že vystavenie časticiam PM2.5 a organickému uhlíku (emisie z áut a z priemyslu) poškodzuje kvalitu vajíčok a embryí a zároveň znižuje úspešnosť oplodnenia.

Ako znížiť negatívny dopad

Odborníci odporúčajú, aby sa ľudia vyhýbali oblastiam s vysokou koncentráciou dopravy a zdržiavali sa v interiéroch počas dní so zlou kvalitou ovzdušia. Kvalitu ovzdušia v interiéri môžeme ovplyvniť aj používaním kvalitných čističiek vzduchu.

Zistenia však zdôrazňujú potrebu prísnejších environmentálnych regulácií, najmä ktorá by prispela ku kvalitu ovzdušia a regulácii hluku v mestách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP