Lekári začali testovať prvú mRNA vakcínu na svete určenú na liečbu rakoviny pľúc, ktorá má potenciál zachrániť milióny životov. Rakovina pľúc je najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu, pričom ročne jej na celom svete podľahne viac ako 1,8 milióna ľudí.

Prognózy sú obzvlášť nepriaznivé u pacientov v pokročilých štádiách ochorenia, kde sa nádory rozšírili do ďalších častí tela. Na tému upozornil portál TheGuardian.

Vakcína proti rakovine

Nová vakcína s názvom BNT116, ktorú vyvinula spoločnosť BioNTech, je navrhnutá na liečbu nemalobunkového karcinómu pľúc, teda najbežnejšieho typu tohto ochorenia. Prvá fáza tejto klinickej štúdie aktuálne prebieha na 34 výskumných pracoviskách v siedmich krajinách vrátane Veľkej Británie, USA, Nemecka, Maďarska, Poľska, Španielska a Turecka.

Pixabay

Vakcína BNT116 využíva technológiu mRNA, podobne ako niektoré vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Funguje tak, že imunitnému systému predstaví markery nádoru z karcinómu pľúc čím ho pripraví na boj proti bunkám vyjadrujúcim tieto markery. Cieľom je posilniť imunitnú odpoveď organizmu na rakovinu a pritom nepoškodzovať zdravé bunky, čo je častý vedľajší účinok chemoterapie.

„Sme na prahu veľmi vzrušujúcej éry klinických skúšok mRNA imunoterapie zameranej na liečbu rakoviny pľúc,“ uviedol onkológ z University College London Hospitals Siow Ming Lee.

Jedným z prvých očkovaných pacientov je 67-ročný Janusz Racz z Londýna, ktorému diagnostikovali rakovinu v máji tohto roku. Racz, ktorý je sám vedec špecializujúci sa na umelú inteligenciu, sa rozhodol zapojiť do štúdie, pretože chápe, že vedecký pokrok závisí od účasti dobrovoľníkov na výskumoch.

„Aj ja som vedec a chápem, že pokrok vedy – najmä v medicíne – spočíva v tom, že ľudia súhlasia so zapojením sa do takýchto výskumov,“ uviedol.

Colin Behrens/Pixabay/National Cancer Institute/Úprava redakcie

Racz dostane sériu šiestich injekcií v týždenných intervaloch, po ktorých bude nasledovať menej intenzívny režim s podávaním vakcíny každé tri týždne počas nasledujúceho roka. Profesor Lee verí, že táto vakcína v kombinácii s imunoterapiou môže výrazne znížiť riziko návratu rakoviny, čo je u pacientov s rakovinou pľúc bežný problém.

Ak sa táto vakcína ukáže ako účinná, mohla by sa stať štandardnou liečbou po celom svete, čím by poskytla nádej miliónom pacientov trpiacich touto závažnou chorobou. Tento prístup predstavuje novú éru v liečbe rakoviny, kde sa kladie dôraz na cielenú terapiu s minimálnymi vedľajšími účinkami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú