V texte boli požité materiály TASR.

Slovensko opäť čelí masívnemu kybernetickému útoku, ktorý aktuálne vyvoláva obavy o bezpečnosť kľúčových štátnych systémov. Podľa informácií z Úradu vlády SR situáciu bližšie objasnili premiér Robert Fico (Smer-SD) a minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) na piatkovej tlačovej konferencii, kde uviedli, že napadnutá bola Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Poskytovanie akejkoľvek zdravotnej starostlivosti ani služby, ktoré obhospodaruje štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je cieľom kybernetického útoku, nateraz nie sú ohrozené. Na piatkovom tlačovom brífingu to vyhlásil minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Podobné kybernetické útoky už spôsobili v januári vážne problémy, najmä v informačnom systéme Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Tento systém, ktorý je kriticky dôležitý pre fungovanie katastrálnych odborov okresných úradov, bol značne narušený. Dôsledkom bolo úplné pozastavenie činnosti pracovísk katastrálnych odborov, čo spôsobilo komplikácie pre občanov aj organizácie závislé na týchto službách.

Hoci sa prevádzka na katastrálnych odboroch začala od minulého týždňa postupne obnovovať, tento nový útok môže znamenať ďalšie problémy pre štátne inštitúcie. Situácia zdôrazňuje, aké dôležité je posilnenie kybernetickej ochrany vo verejnom sektore.

Tlačová konferencia plánovaná na piatok by mohla poskytnúť viac svetla na rozsah a pôvod útokov, ako aj na opatrenia, ktoré štát plánuje podniknúť na ich zvládnutie. Medzitým zostáva otázne, či sa podobné útoky môžu v budúcnosti opakovať, a či sú štátne systémy pripravené odolať rastúcej sofistikovanosti hackerov.

Občania a odborníci čakajú na oficiálne vyhlásenia, ktoré by mohli pomôcť pochopiť, čo tento útok znamená pre bezpečnosť Slovenska a aké kroky bude potrebné prijať na ochranu kľúčových infraštruktúr.

Článok budeme aktualizovať.

kataster výpadok realitný maklér rady
TASR/kataster

Po katastri prišiel ďalší útok

Slovensko sa aktuálne dostáva z následkov kybernetického útoku na kataster, ktorý ovplyvnil fungovanie viacerých dôležitých procesov v krajine a spôsobil značné komplikácie v územných a stavebných konaniach.

Útočník na kataster sa mal podľa vyhlásenia poslanca NRSR Jána Hargaša dostať aj k citlivým údajom občanov. Vyzval vládu, aby informovala verejnosť o tom, čo sa s údajmi udialo. Hargaš vysvetlil, že kataster eviduje viaceré citlivé informácie, ako sú rodné čísla, históriu či cenu nehnuteľností, ale aj kompletné rozhodnutia súdov. Rozhodnutia napríklad o vlastníctve manželov môžu obsahovať citlivé informácie aj ohľadne starostlivosti o deti či výšku výživného.

Kybernetický útok podľa katastra neovplyvnil žiadne právne vzťahy ani vlastnícke práva. Ako ďalej informoval predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) Juraj Celler, všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam boli obnovené do stavu z 3. januára 2025. Informovala TASR.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP