Európska komisia prichádza s novým návrhom, ktorý by mohol zásadne zmeniť spôsob, akým Európania nakladajú so staršími vozidlami. Cieľom je ekologizácia vozového parku a postupné vyraďovanie starých automobilov, avšak plán zahŕňa aj obmedzenia opráv starších áut, čo vyvoláva veľkú vlnu diskusií a obáv.

Navrhovaná regulácia zavádza nový termín „End of Life Vehicle“ (ELV), teda vozidlo na konci svojej životnosti. Do tejto kategórie by spadali autá s vážnym poškodením motoru, prevodovky, brzd alebo riadenia, pričom vo väčšine prípadov pôjde o vozidlá staršie ako 15 rokov. Po zaradení do tejto kategórie by tieto vozidlá nemohli podstúpiť zásadné opravy a čakalo by ich vyradenie z prevádzky alebo zošrotovanie.

Kontroverzná regulácia je na spadnutie

Tento návrh by mohol vážne ovplyvniť prevádzkovateľov vozidiel, ktoré sú napriek veku stále funkčné. Nejasnosti však panujú v otázke, aké kritériá budú rozhodujúce pri zaradení vozidla do kategórie ELV. Rovnako zostáva nezodpovedaná otázka, ako bude riešená budúcnosť historických áut či zberateľských veteránov.

Nová regulácia je súčasťou širšej stratégie „Fit for 55“, ktorej cieľom je zníženie emisií v EÚ o 55 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990. V rámci tejto stratégie je plánovaný zákaz registrácie vozidiel so spaľovacími motormi od roku 2035. Hoci by výnimku mohli tvoriť vozidlá poháňané syntetickými palivami, tento plán už teraz vytvára tlak na obnovu vozového parku.

V súčasnosti je v mnohých krajinách EÚ priemerný vek vozidiel vysoký. Napríklad v Španielsku je takmer polovica áut starších ako 15 rokov a v Českej republike priemerný vek vozidiel dosahuje 16,4 roka. Návrh regulácie, ktorý zakazuje opravy starších vozidiel s vážnymi poruchami, môže mať tak veľký dopad na vodičov, ktorí si nové vozidlo nemôžu dovoliť.

Unsplash

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú