Podrobné špecifikácie bombardéru B-2 Spirit

Bombardér je konštruovaný ako lietajúce krídlo bez klasického trupu a zvislých plôch, čo mu zabezpečuje mimoriadne aerodynamické vlastnosti a nízku radarovú stopu. Jeho rozpätie krídel dosahuje 52,4 metra, pričom dĺžka stroja je 20,9 metra a výška 5,1 metra. S nosnou plochou 460 m² poskytuje vysokú stabilitu a nosnosť. Prázdny bombardér váži 71 700 kg, no jeho vzletová hmotnosť sa pohybuje na úrovni 152 634 kg, pričom maximálna možná hmotnosť pri vzlete je až 170 550 kg.

Pohonnú sústavu tvorí štvorica dvojprúdových motorov General Electric F118-GE-100, pričom každý z nich vyvíja ťah 77 kN. Vďaka nim dokáže lietadlo dosiahnuť maximálnu rýchlosť Mach 0,85, čo predstavuje približne 915 km/h. Operačný dostup je stanovený na 15 200 metrov a bez tankovania zvládne preletieť 11 100 kilometrov. Pri doplnení paliva počas letu sa jeho dolet predĺži až na 18 500 kilometrov, čo mu umožňuje zasahovať ciele na veľké vzdialenosti bez nutnosti medzipristátia.

Bombardér je vybavený pokročilými stealth technológiami, ktoré zahŕňajú materiály absorbujúce radarové vlny (RAM) a špecificky navrhnutý tvar s odtokovými hranami v tvare písmena W. Redukciu tepelnej stopy zabezpečuje systém miešania výfukových plynov so studeným vzduchom. Medzi jeho arzenál patria konvenčné bomby Mk 82 a Mk 84, riadené pumy GBU-38 a GBU-31, jaderné bomby B61 a B83, ako aj moderné riadené strely AGM-154 JSOW a AGM-158 JASSM, čím sa stáva jedným z najnebezpečnejších bombardérov súčasnosti.

americký bombardér v nebi.
AF.mil

Ak by sa USA rozhodli pre vojenský zásah, čelili by náročným operatívnym výzvam. Iránske jadrové zariadenia sú roztrúsené po celej krajine a sú spevnené proti konvenčným útokom. Odborníci zdôrazňujú, že takýto úder by si vyžadoval presné diaľkové bombardovanie, podporované stealth lietadlami ako B-2, ktoré dokážu preniknúť cez hustú protivzdušnú obranu. Kľúčovú úlohu by zohrávali aj tankovacie lietadlá KC-135 a americké námorné sily operujúce v oblasti.

Hoci Pentagón sa k presnému účelu tejto misie zatiaľ nevyjadril, načasovanie a typy nasadených lietadiel naznačujú, že USA sa pripravujú na možné vojenské scenáre, ak diplomatické riešenie s Iránom zlyhá.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP