Preskúmať celý vesmír je nemožné. Stále sa totiž vyvíja a každým momentom zanikajú či vznikajú nové hviezdy. Konečný je len pozorovateľný vesmír, čo je dané rýchlosťou svetla („okraj“ je vzdialený približne 13,7 miliárd svetelných rokov). Aj tak však ide o obrovskú vzdialenosť, ktorú by sme nikdy nedosiahla ani v prípade, ak by sme dokázali cestovať rýchlosťou svetla.

Vedci sa preto zamerali na to, ako dlho by nám trvalo preskúmať len našu galaxiu, ktorá je jednou z miliárd ďalších, ktoré sa nachádzajú v celom vesmíre – píše ScienceAlert. Reč pritom nie je o preskúmaní teleskopom, ale skúmaní iných sústav a hviezd pomocou existujúcich vesmírnych sond.

Len Mliečna dráha má pritom viacero vlastných sustáv a celkovo približne 200 – 400 miliárd hviezd. Je aj pomerne veľká a v priemere má približne 100 000 svetelných rokov. Aj to je strašne veľa na preskúmanie, preto sa vedci zamerali len na „návštevu“ iných sústav a hviezd, ktoré sa nachádzajú mimo Slnečnej sústavy.

Mars nám bude musieť stačiť

Sonda Gaia, ktorá bola do vesmíru vyslaná v roku 2013 a jej cieľom je zostaviť 3D mapu najbližšieho okolia v našej galaxii už objavila približne 7,2 miliónov hviezd. Tieto údaje sa skombinovali s plánovanými trasami sond Voyager a Pioneer, ktoré boli spustené ešte v 80. rokoch minulého storočia. Pri aktuálnej rýchlosti týchto štyroch sond sa predpokladá, že v nasledujúcich niekoľkých miliónoch rokov sa dostanú do blízkosti (pozn. redakcie 6 svetelných rokov a viac) asi 60 planét.

Sonda Voyager 2 / Zdroj: NASA

Náš najbližší hviezdy systém, Alpha Centauri, sa nachádza vo vzdialenosti 4,37 svetelných rokov a predpokladá sa, že sonda Voyager by sa tam pri súčasnej rýchlosti mohla dostať za menej ako 80 000 rokov.

Aj tieto čísla tak dokazujú, aký obrovský je vesmír okolo nás. Aj keby sme dokázali cestovať rýchlosťou svetla, cesta do Alpha Centauri by trvala 4 roky a to by sme ledva opustili našu sústavu.

Pre túto chvíľu sa tak budeme musieť uspokojiť s tým, že naše najbližšie vesmírne objekty budú Mesiac a Mars, ku ktorým sa už plánuje hneď niekoľko misií, ktoré nám pomôžu pochopiť a viac spoznať tieto vesmírne objekty, ktoré predstavujú jednu z možností kolonizácie a terraformácie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú