V meste Val-des-Sources v kanadskej provincii Québec sa chystá spustenie unikátneho projektu, ktorý by mohol zmeniť spôsob, akým vnímame priemyselné odpady. Práve tu, v tieni kedysi najväčšej otvorenej bane na azbest na svete, vznikne do roku 2027 obrovský spracovateľský závod, ktorý každý rok premení viac než 300-tisíc ton toxického odpadu z ťažby azbestu na cenné suroviny pre zelenú budúcnosť.

Za celým projektom stojí montrealský startup Exterra Carbon Solutions, ktorý získal podporu investorov aj vlády provincie Québec vo výške približne 14,5 milióna dolárov. Ich cieľ je odvážny: premeniť jeden z najtoxickejších priemyselných dedičstiev na zdroj ekologických materiálov a zároveň trvalo zachytávať uhlík priamo v mineráloch, ktoré vznikajú počas spracovania. O projekte informoval Interesting Engineering.

Riešenie na nelichotivý problém

Azbest bol kedysi považovaný za zázračný materiál vďaka svojej odolnosti voči ohňu, nízkej cene a pevnosti, no v 20. storočí sa premenil na zdravotnú nočnú moru. Inhalácia jeho mikroskopických vlákien spôsobovala smrteľné choroby ako mezotelióm, rakovinu pľúc či chronické pľúcne ochorenia. Keď sa naplno prejavili následky jeho používania, mnohé krajiny vrátane Kanady ho zakázali. Zostal však po ňom obrovský problém, a to milióny ton toxického odpadu.

Startup Exterra však tvrdí, že našiel riešenie. Pomocou svojej patentovanej technológie dokáže neutralizovať nebezpečné vlákna a využiť zvyškový materiál na produkciu uhlíkovo neutrálnych produktov. Medzi tie patrí napríklad oxid horečnatý, ktorý sa používa v poľnohospodárstve, čistení vody či farmaceutickom priemysle, ale najmä koncentrát niklu – kritická surovina pre výrobu batérií do elektromobilov.

azbest pod mikroskopom
usgsprobe.cr.usgs.gov

Jedinečný proces

Najinovatívnejšou časťou ich technológie je však spôsob zachytávania oxidu uhličitého. Namiesto zložitých a energeticky náročných systémov využíva Exterra proces nazývaný mineralizácia. CO₂ sa počas spracovania viaže priamo do minerálov a premieňa sa na pevný, stabilný materiál, ktorý v tejto forme môže zostať uložený tisíce rokov.

Technológia už prešla testovaním v menšom pilotnom projekte priamo vo Val-des-Sources a výsledky boli podľa spoločnosti natoľko presvedčivé, že sa pripravuje výstavba plnohodnotného závodu s názvom Hub I. Ten bude plne poháňaný obnoviteľnými zdrojmi energie a má ambíciu fungovať s nulovou uhlíkovou stopou.

ludia zo startupu
Exterra Carbon

„Momentálne vyvíjame predkomerčné zariadenie vo Val-des-Sources, ktoré využije 800 miliónov ton azbestového odpadu – zhruba tretinu všetkého AMT v Severnej Amerike. Naša technológia revitalizácie banských lokalít pretransformuje lokálny priemysel a môže byť použitá aj v globálnom meradle,“ uviedol v tlačovej správe Olivier Dufresne, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ Exterra Carbon Solutions.

S takmer nevyčerpateľnými zásobami azbestového odpadu, ktorý v provincii ostal po ukončení ťažby v roku 2012, by závod mohol fungovať vyše dvetisíc rokov. Ak sa projekt podarí, môže sa stať vzorom pre mnohé ďalšie krajiny, ktoré sa dodnes pasujú s ekologickými dôsledkami bývalých banských činností.

Z odpadu, ktorý kedysi ohrozoval životy, sa tak môže stať základ budúcnosti čistejšej a udržateľnejšej energetiky.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP