Nebo sa možno čoskoro stane dejiskom úchvatného divadla. Kométa G3 ATLAS (C/2024), označovaná ako najjasnejšia kométa za posledné dve desaťročia, by mohla v najbližších dňoch dosiahnuť maximálnu jasnosť. Otázkou však zostáva, či ju naozaj dokážeme pozorovať voľným okom. Na zaujímavý príbeh tohto nebeského telesa poukázal portál Space.

Príbeh kométy G3 ATLAS

Táto kométa bola po prvýkrát zaznamenaná 5. apríla minulého roka prostredníctvom systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) pomocou 50-centimetrového reflektora v Rio Hurtado v Čile. Pri objavení sa nachádzala vo vzdialenosti 655 miliónov kilometrov od Zeme a jej jasnosť bola extrémne slabá, až na úrovni +19 magnitúdy, čo je približne 158 000-krát slabšie než najtmavšia hviezda viditeľná voľným okom.

Počiatočné výpočty naznačovali, že G3 ATLAS sa dostane veľmi blízko k Slnku – len 14 miliónov kilometrov – v polovici januára 2025, čo predstavuje iba štvrtinu vzdialenosti Merkúra od Slnka.

Nicolas Lefaudeux

Astronómovia tiež zistili, že ide o kométu pochádzajúcu priamo z Oortovho oblaku, vzdialeného približne 16 biliónov kilometrov od Slnka. Tento oblak je domovom nespočetného množstva zamrznutých objektov. Kométy, ktoré zo svojej prvotnej cesty z Oortovho oblaku dorazia blízko k Slnku, sa však často rozpadnú ešte pred tým, než dosiahnu svoju najbližšiu vzdialenosť k Slnku (tzv. perihélium).

Podrobnejšie analýzy však odhalili, že G3 ATLAS nie je žiadnou novinkou– ide o „dynamicky starú“ kométu, ktorá už aspoň raz prešla blízko Slnka a jej orbitálna perióda je približne 160 000 rokov. Táto skutočnosť posilnila nádej, že by mohla prežiť ďalšie stretnutie so Slnkom a predviesť výraznú svetelnú show začiatkom tohto roka.

Dan Bartlett

Šanca pre južnú aj severnú pologuľu

Kométa bola doteraz dobre viditeľná iba z južnej pologule. Jej dráha prechádzala južnými súhvezdiami, ako sú Lupus a Škorpión, a momentálne sa nachádza v súhvezdí Strelec. Pre obyvateľov severnej pologule bola kométa v posledných mesiacoch príliš nízko nad juhovýchodným obzorom a zároveň skrytá v žiare ranného súmraku.

Dobrou správou však je, že teraz, keď kométa vstupuje do poslednej fázy svojej cesty okolo Slnka, jej jasnosť dramaticky stúpa. A čo je dôležitejšie, jej dráha sa posúva mierne na sever, čo dáva šancu aj pozorovateľom na severnej pologuli.

Podľa databázy Comet Observation Database (COBS) kométa 2. januára 2025 náhle zosilnila svoju jasnosť. Hoci to niektorí astronómovia považujú za znak možného rozpadu jadra, iní, ako napríklad známy pozorovateľ komét John Bortle, zdôrazňujú, že ide o bežný jav veľkých komét blízko Slnka. Podľa jeho slov je šanca na prežitie kométy 50:50.

NASA / JPL-Caltech

Aká jasná bude kométa?

Najväčšia otázka však zostáva – bude kométa dosť jasná, aby bola viditeľná voľným okom? Predpovede jasnosti komét sú notoricky náročné, najmä pre také, ktoré majú dlhé obežné dráhy alebo sa k nám vracajú po státisícoch rokov. Aktuálne výpočty naznačujú, že G3 ATLAS dosiahne perihélium 13. januára 2025 vo vzdialenosti necelých 14 miliónov kilometrov od Slnka. V ten istý deň sa priblíži k Zemi na vzdialenosť 140 miliónov kilometrov.

Daniel Green z Central Bureau for Astronomical Telegrams predpokladá, že kométa by mohla dosiahnuť jasnosť až -3,2 magnitúdy, čo je medzi jasnosťou Jupitera a Venuše. Iní, ako holandský amatérsky astronóm Gideon van Buitenen, sú ešte optimistickejší a odhadujú, že by kométa mohla zažiariť jasnosťou -6, čo by ju urobilo takmer trikrát jasnejšou než Venuša.

Kľúčovým faktorom však bude jav zvaný forward scattering, kedy sa slnečné svetlo rozptyľuje cez prachové častice v kométe, čo môže výrazne zvýšiť jej jasnosť. Ak sa to stane, kométa by mohla byť naozaj ohromujúca.

Kedy a kde pozorovať?

Pre pozorovateľov na severnej pologuli bude existovať krátke okno od 12. do 14. januára 2025.

  • Ráno 12. januára: Kométa sa objaví 35 minút pred východom slnka, asi 5 stupňov nad juhovýchodným obzorom. Ideálne je ju vyhľadať približne 25 minút pred východom slnka pomocou ďalekohľadu.
  • Večer 14. januára: Kométa zapadne 35 minút po západe slnka, pričom bude umiestnená asi 7 stupňov nad juhozápadným obzorom. Ideálne je hľadať ju asi 10 minút po západe slnka.

Ak ti to podmienky dovolia, určite si priprav ďalekohľad. Možno budeš svedkom jedinečného úkazu, ktorý sa neukáže ďalších 160 000 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP