V Japonsku sa podaril historický technologický míľnik. Spoločnosť NTT ako prvá na svete úspešne spustila a zároveň nasmerovala zásah blesku pomocou dronu, a to v reálnych podmienkach búrky. Tento prelomový experiment prebiehal v horách pri meste Hamada a otvára dvere do budúcnosti, kde mestá a infraštruktúra môžu byť efektívne chránené pred ničivou silou bleskov.

Prvýkrát v histórii

Podstata celého experimentu spočívala v špeciálnom prístupe k vyvolávaniu bleskov. Drony boli nasadené v čase, keď prístroje na meranie elektrického poľa zaznamenali zvýšenú intenzitu poľa v dôsledku blížiacej sa búrky. V rozhodujúcom momente bol dron s vodivým lankom vyzdvihnutý do výšky 300 metrov, pričom bol elektricky prepojený so zemou cez spínač, ktorý aktivoval prudký nárast napätia.

Výsledkom bol prvý zaznamenaný prípad, kedy blesk cielene udrel do dronu. Okamih sprevádzali silný zvuk, svetelný záblesk a časti ochranného rámu dronu sa dokonca začali taviť, no samotný stroj pokračoval v stabilnom lete.

Jedným z najvýznamnejších technologických úspechov bolo vytvorenie tzv. ochranného klietkového rámu. Išlo o konštrukciu z vodivého kovu, ktorá funguje ako štít a chráni citlivé komponenty dronu pred priamym zásahom. Tento rám je navrhnutý tak, aby rozviedol prúd z blesku mimo dron a zároveň minimalizoval vznik magnetických polí, ktoré by mohli narušiť jeho elektroniku. Testy potvrdili, že klietka odolá až päťnásobku priemerného prírodného blesku, čo zodpovedá prúdom až 150 kiloampérov.

dron a blesk schéma
Group.NTT

Úmyselne vyvolali blesk

Okrem samotnej ochrany sa tím zameral aj na spôsob, ako blesk cielene vyvolať. Použili pritom vodivé lanko, ktoré bolo cez dron prepojené so zemou. V správnom okamihu sa spínač na zemi aktivoval, čo spôsobilo prudký nárast elektrického poľa v okolí dronu. Tým sa vytvorili ideálne podmienky na to, aby sa výboj z búrkového mraku zameral práve na dron. Tento princíp tzv. elektrického poľa ako spúšťača blesku sa ukázal ako mimoriadne efektívny.

NTT si od tejto technológie sľubuje oveľa viac než len vedecký prielom. V dlhodobom horizonte plánuje využiť drony na ochranu celých miest. Predstavuje si budúcnosť, kde drony s vysokou odolnosťou voči bleskom budú hliadkovať v búrkových oblastiach, identifikovať rizikové miesta, vyvolávať blesky a bezpečne ich odvádzať preč od kritickej infraštruktúry. Okrem ochrany pred škodami plánuje spoločnosť skúmať aj možnosti zachytávania a uskladnenia energie z bleskov, čo by mohlo znamenať nový zdroj obnoviteľnej energie.

dron a blesk schéma
Group.NTT

Zostáva ešte mnoho otázok, napríklad, ako presne predpovedať miesto budúceho úderu či ako efektívne skladovať energiu z blesku, no tento prelomový krok ukazuje, že technológia sa opäť raz priblížila k tomu, aby sa stala súčasťou prírodného kolobehu. Tentoraz však nie ako jeho obeť, ale ako aktívny hráč na poli ochrany a prevencie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP