Huawei vyzýva Apple na súboj. Harmony OS premení produkty na “Super zariadenia” aj na Slovensku, má však háčik
Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei svoju „náhradu“ Androidu menom Harmony OS vyvíja už nejaký ten piatok a od jeho prvotnej verzie postúpil míľovými krokmi. Spoločnosť dnes na svojej udalosti a prostredníctvom tlačovej správy predstavila druhú iteráciu tohto systému, ktorý sa dostane na celú radu smartfónov spoločnosti a mnohých ďalších zariadení.
Aktualizácia 3. júna: Článok bol doplnený o vyjadrenie slovenského zastúpenia Huawei k dostupnosti Harmony OS na Slovensku.
Huawei otvára brány inteligentnému prepojeniu zariadení
Harmony OS 2 značí „novú éru“ inteligentnej spolupráce naprieč rôznymi zariadeniami Huawei. Čínsky gigant sa už od počiatku vývoja svojho vlastného systému netajil, že nie je len pre smartfóny a ocitne sa v širokej škále zariadení, čo je zároveň aj jeho najväčšia výhoda oproti Androidu.
Nový Harmony OS bol totiž navrhnutý tak, aby vyriešil problémy pri prepojení jednotlivých operačných systémov na rôznych zariadeniach. Ako operačný systém novej generácie totiž poskytuje spoločný jazyk pre smartfóny, tablety, inteligentné hodinky a mnohé ďalšie, ktorým umožňuje jednoduché prepojenie a spoluprácu.
Systém automaticky využíva a kombinuje možnosti jednotlivých zariadení na základe toho, čo práve používateľ potrebuje. Zabezpečuje to systém prepojenia prostredníctvom integrácie hardvéru a softvéru s názvom Super Device, ktorý umožňuje jednotlivým aplikáciám „cestovať“ medzi rôznymi zariadeniami bez nutnosti ich inštalácie na každom jednom z nich.
Jedná sa tak o akúsi „vylepšenú verziu“ prepojenia Apple AirPlay, ktoré ponúka podobné funkcie na streamovanie obsahu medzi rôznymi zariadeniami amerického výrobcu.
Napríklad, ak chceš večer pozerať film na televízii, stačí otvoriť ovládací panel na smartfóne a presunúť ikonu inteligentnej obrazovky na ikonu telefónu, pričom film následne “preskočí” z telefónu priamo na televízor bez prerušenia. Rovnako je pri hraní hry na smartfóne možné ju jednoducho „preniesť“ napríklad na väčšiu obrazovku tabletu.
Je však potrebné pripomenúť, že všetky zariadenia musia byť pochopiteľne súčasťou systému Super Device. Na ľubovoľnom z nich môžeš potom aj sledovať aplikácie, ktoré bežia na všetkých ostatných.
Čistý dizajn, no podobnosť s iOS sa nezaprie
Čo sa dizajnovej stránky týka, na prvý pohľad veľa zmien u Harmony OS nenájdeme a systém je veľmi podobný poslednej verzii EMUI, ktorá beží na Androide. Pri domovskej obrazovke či ovládacom centre je však do očí bijúca podobnosť so systémom iOS, pričom Huawei do Harmony OS 2 implementoval aj funkciu podobnú 3D Touch, respektíve haptickej odozve aplikácií, ktorú poznáme opäť z iOS a iPadOS.
Potiahnutím aplikácie nahor totiž vygeneruje prispôsobiteľné widgety služieb, ktoré zobrazujú v reálnom čase ľahko prístupné informácie alebo služby bez toho, aby musel používateľ otvárať samotnú aplikáciu. Čistú estetiku systému dopĺňa nové písmo Harmony OS Sans a gravitačné animácie, ktoré sú rovnaké vo všetkých zariadeniach s Harmony OS.
Vylepšení sa dočkala aj funkcia Huawei HiLink, ktorá umožňuje inteligentné funkcie aj so zariadeniami iných značiek, pričom jedná sa najmä o zariadenia inteligentnej domácnosti vybraných značiek.
Čínsky gigant sa taktiež chváli veľkými zmenami v plynulosti a bezpečnosti. Smartfóny s Harmony OS 2 dokážu podľa Huawei udržať rýchlosť čítania a zápisu na rovnakej úrovni ako v novom telefóne aj po 36 mesiacoch používania. Platí to aj v prípade, ak je v zariadení k dispozícii veľmi malé množstvo voľnej pamäte.
V oblasti bezpečnosti nadväzuje Harmony OS 2 na technológie známe z nadstavby EMUI, pričom hlavným princípom je záruka, že ku konkrétnym údajom v konkrétnom zariadení má prístup iba oprávnená osoba. K dispozícii je tiež spoločná autentifikácia u viacerých zariadení, čo znamená, že používateľ môže odomknúť svoj smartfón pomocou kombinácie rozpoznávania tváre a pripojenia inteligentných hodiniek.
Čo sa dostupnosti týka, Huawei začína nový Harmony OS 2 ponúkať na svojich smartfónoch už od dnešného dňa, pričom konkrétne sa jedná o série Mate 40, P40 a Mate 30. V druhej polovici tohto roka sa nový systém dostane aj na sériu Mate 20, Nova 8, 7 a 6.
Skvelou správou je, že v prvej polovici budúceho roka ponúkne Huawei svoj nový systém aj pre staršie zariadenia ako Mate 10 a 9, Nova 5, či dokonca série P20 a P10. Či však tieto dátumy platia aj pre slovenský trh zatiaľ nie je jasné.
Doplnené 3. júna:
Slovenské zastúpenie Huawei pre redakciu FonTech.sk upresnilo dostupnosť nového systému Harmony OS pre zariadenia značky na našom trhu. Používatelia si však podľa našich informácií budú musieť počkať minimálne do budúceho roka.
„Harmony OS pre existujúce zariadenia tento rok zatiaľ nie je plánovaný. Slovenskí používatelia si môžu prvýkrát vyskúšať Harmony OS na hodinkách Watch 3 série,“ informovala FonTech.sk Ela Dekankova, PR manažérka Huawei pre Slovensko.
Je potrebné pripomenúť, že Huawei stále ponechá svojim používateľom možnosť ostať na EMUI a Androide a aktualizácia na Harmony OS teda nie je vyžadovaná. Spoločnosť však plánuje do konca tohto roka uviesť nový systém až na 200 miliónov smartfónov a ďalších 100 miliónov inteligentných zariadení.
Nový Harmony OS poháňa aj prvé inteligentné hodinky a tablety
Prvým zariadením s novým Harmony OS sú inteligentné hodinky Huawei Watch 3. Tie ponúknu zakrivenú obrazovku a puzdro z nehrdzavejúcej ocele, pričom nechýba im ani používateľmi obľúbená otočná korunka, ktorá sníma rôzne úrovne tlaku a poskytuje haptickú odozvu. Prednú stranu vypĺňa kruhový 1,43-palcový OLED displej s obnovovacou frekvenciou 60 Hz a jasom okolo 1 000 nitov.
Vďaka Harmony OS prinášajú Huawei Watch 3 nové možnosti prepojenia so smartfónmi výrobcu. Hodinky okrem manažovania fitness a zdravia prostredníctvom 100 tréningových režimov disponujú novým teplotným senzorom a podporujú aj meranie telesnej teploty, pomeru glukózy v krvi, detekciu pádu či SOS volanie.
Výdrž batérie stanovuje čínsky gigant až na 14 dní u verzie Watch 3 a 21 dní pri verzii Watch 3 Pro, ktoré sa líšia napríklad prémiovejšou konštrukciou a presnejším GPS. Európsku cenovku Huawei zatiaľ neupresnil, no spoločnosť uviedla, že hodinky budú čoskoro dostupné aj na Slovensku. Cena v Číne začína na sume 2 599 yuanov (334 €) za Watch 3 a 3299 yuanov (423 €) za Watch 3 Pro.
Huawei na dnešnej udalosti predstavil aj trojicu nových tabletov MatePad, teda 12,6-palcový MatePad Pro, menší 10,8-palcový MatePad Pro a nový 10,95-palcový MatePad 11.
Všetky z nich poháňa systém Harmony OS, no dva menšie modely disponujú procesormi Snapdragon 870 (menší MatePad Pro) a Snapdragon 865 (MatePad 11) od Qualcommu, zatiaľ čo hlavný, 12,6-palcový MatePad Pro poháňa procesor Huawei Kirin 9000E. MatePad Pro sa ďalej vyznačuje najmä 12,6-palcovým OLED FullView displejom s pomerom obrazovky k telu 90 %, čo je aktuálne najviac zo všetkých tabletov na trhu.
Spoločnosť Huawei na dnešnom podujatí predstavila tiež dva monitory MateView a MateView GT, ktoré budú v predaji v domovskej Číne. Ďalšou novinkou sú bezdrôtové slúchadlá FreeBuds 4 s technológiou ANC, ktoré budú na Slovensku dostupné počas tohto leta.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Instagram okamžite reaguje na zákaz TikToku. Pridáva známe funkcie konkurenta, ľudí čaká zmena
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Je to oficiálne: TikTok končí, o pár hodín definitívne vypne svoje služby na veľkom trhu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
USB-C je pre iPhone rizikový. Expert objavil vážnu bezpečnostnú chybu, dá sa jej vyhnúť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené