Huawei predstavil novú verziu svojho operačného systému HarmonyOS 2.0, ktorý plánuje využiť vo väčšine svojich zariadení. Medzi prvými sa má dostať do smart hodiniek, televízorov či áut, no v budúcom roku má zavítať aj do segmentu smartfónov. Spoločnosť pritom avizovala, že používatelia sa stretnú s odlišným fungovaním systému, na aké boli zvyknutí pri Androide. HarmonyOS má pripomínať skôr Windows, informuje Gizchina.

Prvé informácie o vlastnom systéme spoločnosti Huawei sa objavili ešte koncom minulého roka, no doteraz sa systém dostal len na prvé televízory dcérskeho Honoru a niekoľko vybraných zariadení v Číne. HarmonyOS však bol počas prebiehajúcej konferencie HDC 2020 odhalený vo svojej 2. iterácii a Huawei informoval o novinkách, ktoré s týmto systémom prinesie.

Developerské nástroje pre vývojárov majú byť dostupné už teraz, no použiteľné budú spočiatku na vyššie spomínané zariadenia. SDK kit pre smartfóny príde v decembri, pričom prvý Huawei smartfón s HarmonyOS by sme mohli vidieť začiatkom budúceho roka.

Používatelia Huawei smartfónov sa majú pripraviť na nový zážitok. HarmonyOS sa bude od Androidu značne odlišovať

V tomto smere vidí spoločnosť veľký potenciál a sľubuje používateľom nový zážitok zo systému, ktorý svojim princípom fungovania bude pripomínať skôr Windows od Microsoftu ako Android. Hoci sa gigant stále spolieha na tento populárny open-source systém, reštrikcie z USA ho donútili pracovať na vlastných riešeniach.

Mobilné služby Googlu začal nahrádzať vlastnými mobilnými službami HMS, ktoré môžu používatelia využiť na viacerých nových modeloch spoločnosti. Počas konferencie Huawei ukázal aj novú nadstavbu EMUI 11, ktorá je však na prekvapenie mnohých postavená na aktuálnom Androide 10 miesto nového Androidu 11, informuje Nextpit.

Odvážne rozhodnutie spoločnosti môže byť znamením, že sa vývojárom v aktuálnej situácii nevyplatilo vyvíjať novú nadstavbu na najnovšej verzii Androidu 11, ak o pár mesiacov plánuje začať s prechodom na HarmonyOS. Vlastnému systému spoločnosti sa dobre darí aj podľa slov prezidenta softvérového oddelenia, Wanga Chenglua, ktorý prezradil, že HarmonyOS 2.0 je úplne iný ako Android.

Hongmeng OS (HarmonyOS) terminály môžeme vnímať skôr ako moduly než samostatné terminály. Napríklad, prečo sa môže Windows pripojiť k tlačiarni a hneď začať tlačiť? Dôvodom je, že aktuálne tlačiarne sú postavené na základe Windows frameworku.

Toto je tiež prípad Hongmeng OS 2.0 (HarmonyOS 2.0), ktorý považuje nezávislé zariadenie za modul, ktorý môže byť využitý kedykoľvek podľa potreby. Existujú dva spôsoby jeho využitia, jedným z nich je priame zvolenie používateľom tak, ako pri fotografovaní býva zvolená kamera, a druhým spôsobom je, že môže byť využitý podľa požiadaviek systému.

Je len otázkou času, kedy EMUI 11 bude plne fungovať s Hongmeng OS 2.0 (HarmonyOS 2.0). Huawei už nahradil takmer všetko vnútri Androidu. Od spodnej až po abstraktnú vrstvu, čo nečakal ani Google. Akonáhle obe strany splnia podmienky zmluvy, verím, že Hongmeng OS 2.0 (HarmonyOS 2.0) prinesie používateľom úplne iný zážitok,“ vyjadril sa na otázky médií Wang Chenglu.

Medzi najväčšie vylepšenia EMUI 11 pritom patria plávajúce okná a multitasking, ktorým chce Huawei zjednodušiť využívanie viacerých aplikácií súčasne.

Demonštrácia týchto zmien sa objavila aj na novom videu, kde môžeme vidieť, akým smerom sa nová nadstavba spoločnosti uberá.

Najväčším problémom spoločnosti je aktuálne hardvér

Napriek všetkým novinkám však musí gigant najprv vyriešiť otázku hardvéru. Práve tu ho čakajú poriadne krušné časy, nakoľko o pár dní príde o najdôležitejších dodávateľov komponentov. Kvôli zákazom USA mu prestanú spoločnosti ako TSMC, SK Hynix, Samsung či LG dodávať pamäte, procesory a displeje pre jeho smartfóny. Akú alternatívu po vyčerpaní skladových zásob spoločnosť zvolí zatiaľ nie je známe. Až po vyriešení problémov s nedostatkom hardvéru tak bude môcť pokračovať aj v oblasti softvéru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú