Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Smartfóny sú suverénne najrýchlejšie rastúca platforma na svete. Aj z tohto dôvodu do nich vnášajú najväčšie technologické spoločnosti miliardy dolárov ročne na rôzne výskumy.

Popredným trendsetterom v tomto smere je Huawei, za ktorým stojí ohromný počet vývojárov, inžinerov a hlavne myšlienka, ktorá nás chce posunúť po technologickej stránke vpred miľovými krokmi. Napríklad najnovší Mate 10 Pro je prepiškovaný jedinečnými vlastnosťami, ktoré ho robia extrémne pokročilým voči konkurencii. Akonáhle sme teda dostali príležitosť pozrieť sa na vývoj smartfónov, budúcnosť umelej inteligencie a porozprávať sa s najväčšími expertmi v tejto brandži, neváhali sme ani sekundu.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz, Pán Francisco Jeronimo z IDC rozpráva o umelej inteligencii

Sadol som do lietadla a presunuli sme sa do Helsínk. Mohli sme sa pozrieť na testovanie smartfónov a dostali sme odpoveď na tie najzapeklitejšie otázky. Čo budeme robiť s umelou inteligenciou o niekoľko rokov? Máme sa jej báť? Bude väčšou hrozbou pre svet ako jadrové zbrane? Základným smerom, ktorým by sme sa mali vybrať nasledujúce roky, je však jednoznačne zapojanie AI do uľahčenia každodenných rutín.

Ak vieme umelou inteligenciou nahradiť niektoré veci v našich životoch, zostane nám viac času pre našu rodinu či iné voľnočasové aktivity. Myslím, že pointa je v tomto prípade jasná. Dr. Shang-Ling Jui ako šéfarchitekt AI v Huawei poznamenal, že už do 5 rokov sa umelá inteligencia posunie opäť obrovským smerom vpred. Nikdy ju však nesmieme podceniť! Na začiatku to bude zväčša rozpoznávanie objektov pomocou fotografií, avšak neskôr sa dočkáme aj oveľa sofistikovanejších riešení.

Ako som už spomínal na začiatku, navštívili sme vývojové centrá v Helsinkách a neďalekom Tampere. Z tohto nášho výletu prinášam zaujímavú reportáž, ktorú ti čo najlepšie predvediem v bodoch nižšie. Zistíš, ako sa testujú smartfóny, aby odolali nástrahám z reálneho používania a hlavne, aby boli pre koncového používateľa čo najprínosnejšie. Uži si tento jedinečný výlet spolu s nami!

Centrum výskumu a vývoja Huawei v Helsinkách. Budova bola založená v roku 2012 a je súčasťou ďalších 16 budov tohto typu po celom svete. Momentálne je miestom pre približne 300 zamestnancov

Vstup do priestorov, kde sa odohráva vývoj niektorých častí Huawei smartfónov.

Testovanie displejov a dotykovej plochy. Pre čo najpresnejšiu kalibráciu sa vykoná niekoľko tisíc testov. Vo výsledku je tak panel schopný reagovať s maximálnou presnosťou a vydrží aj náročnejšie zaobchádzanie.

A nejak takto testujú pracovníci odolnosť konštrukcie v rôznych výškach a z rôznych uhlov.

Používa sa pritom táto vysokorýchlostná kamera.

Skúškou pevnosti prejde aj ochranné sklo displeja, na ktoré bol v tomto prípade vyvinutý tlak 5 kN.

Matičná doska navyše prechádza röntgenovým žiarením, aby sa našli chyby aj v najzákladnejších prvkoch komponentov a konštrukcie.

Presúvame sa do 170 km vzdialeného Tampere, kde vzniklo ďalšie vývojové a testovacie centrum Huawei. Nachádza sa v kampuse miestnej technologickej univerzity a otvorili ho len nedávno – v roku 2016.

Ako prvé sme navštívili stanovisko, kde sa pracovníci zameriavaú na testovanie reproduktorov v smartfónoch. Pokúšajú sa čo najviac minimalizovať zahrievanie a následné šírenie tepla do celej konštrukcie. Na fotografii nižšie vidíš termálnu mapu reproduktora, ktorý je v pokojovom stave.

Na tejto fotografii je už ale reproduktor zapnutý a pracuje. Teplota sa vyšplhala až na 75,1 stupňov.

Veľkosť reproduktora v smartfónoch.

Teraz sme sa presunuli do miestnosti, ktorá slúži na testovanie funkcie potlačenia okolitých šumov. V celej miestnosti sú rozmiestnené reproduktory, vrátane subwooferov, ktoré simulujú rôzne prostredia (premávka, hala na letisku atď). Vedci tak dokážu jednoducho analyzovať výsledky, vďaka čomu je v dnešnej dobe potlačenie šumu v smartfónoch na špičkovej úrovni.

Dočkali sme dokonca aj umelých uší. :)

Fínsky figurant si svoju prácu odvádza naozaj poctivo a výsledkom sú tak smartfóny, ktoré môžeš používať, aj keď je v tvojom okolí veľký šum. Rozhodne si od nás zaslúži pochvalu.

Prekrásne Fínsko a hlavne tieto vývojové centrá nám naozaj ukázali, že smartfóny musia prejsť dôkladnými testovacími fázami a skúškami, aby sme my, používatelia, mohli spokojne prehlásiť, že máme v rukách spoľahlivý smartfón, ktorý nás bude prevádzať každodennými úlohami. Tak čo? Ako sa tebe páčila prehliadka týchto jedinečných priestorov? Daj nám vedieť názor v komentároch.

Ak si chceš pozrieť rozsiahlu galériu z celého výletu, klikni sem

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú