Archeológovia objavili v Mezmajskej jaskyni v Kaukazských horách najstarší kostenný hrot v Európe, starý približne 80 000 rokov, ktorý patrí neandertálcom. Nový výskum artefaktu mení náš pohľad na neandertálcov – ovládali totiž oveľa zložitejšie výrobné techniky, než sa pôvodne predpokladalo. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Oštep vyrobený z rebra bizóna

Pôvodne bol artefakt objavený v roku 2003 a zistili, že pochádza z rebra bizóna. Po detailnom rozbore sa ukázal ako najstarší známy hrot z kosti v celej Európe, ktorý nepochádza od Homo sapiens, ale od miestnych neandertálskych skupín.

Výskumníci pomocou počítačovej tomografie a spektroskopie odhalili stopy po opracovaní kamennými nástrojmi a chemické zmeny v kostnom materiáli. Hrot bol vytvrdený pomocou ohňa, čo naznačuje, že neandertálci ovládali kontrolované využívanie tepla. Zároveň sa zistilo, že bol pripevnený na drevenú násadu pomocou prírodného dechtu, čím vznikol funkčný vrhací oštep.

Objav, ktorý bol publikovaný v Journal of Archaeological Science tak popiera dlhoročnú predstavu, že pokročilejšia technológia výroby nástrojov z kostí sa v Európe objavila až po príchode Homo sapiens. Vedci dnes tvrdia, že Neandertálci boli nielen schopní zhotoviť sofistikovaný nástroj, ale zároveň chápali aj jeho aerodynamiku. Hrot je totiž tvarovaný tak, aby čo najefektívnejšie preletel vzduchom a leštenie naznačuje, že jeho tvorca mal jasnú predstavu o funkčnosti zbrane.

hrot oštepu
Golovanova a kol./Journal of Archaeological Science

Mení pohľad na neandertálcov

Archeológovia zistili, že nástroj nebol vyrobený len na jedno použitie. Našli aj stopy po opravách, čo naznačuje, že oštep bol príliš cenný na to, aby bol po poškodení zahodený. Predpokladá sa, že oštep bol používaný proti rýchlym a nebezpečným zvieratám ako sú jelene, bizóny či dokonca vtáky, ktoré tvorili bežnú súčasť neandertálskeho jedálnička.

Ako informuje magazín Ancient Origins, nový výskum pretvára obraz o Neandertálcoch, ktorí boli vnímaní ako „primitívne bytosti“ na inteligentných a vynaliezavých remeselníkov. Okrem toho, že dokázali prežiť v náročných podmienkach, zároveň vedeli efektívne využívať prírodné zdroje na tvorbu sofistikovaných nástrojov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP