V hernom svete sa objavil nový prípad kybernetickej hrozby, ktorý upozorňuje na potrebu ostražitosti aj pri sťahovaní hier z oficiálnych platforiem. Hra s názvom PirateFi, ktorá bola nedávno dostupná na populárnej platforme Steam, sa ukázala byť nebezpečným nástrojom na šírenie škodlivého softvéru.

PirateFi bola prezentovaná ako bezplatná survival hra s pirátskou tematikou, ktorá ponúkala hráčom vyskúšať si prežiť vo svete plnom dobrodružstiev. Hra bola na Steame dostupná približne týždeň, od 6. do 12. februára 2025, a za ten čas si ju stiahlo až 1500 používateľov. Zdanlivo nevinná hra však v skutočnosti ukrývala nebezpečný malvér známy ako Vidar infostealer.

Kradne citlivé údaje, aj dáta krypto peňaženiek

Vidar je sofistikovaný malvér, ktorý je schopný kradnúť citlivé údaje z infikovaných počítačov. Po spustení hry sa malvér nainštaloval do systému používateľa a začal zbierať rôzne typy dát, vrátane prihlasovacích údajov, cookies prehliadačov, informácií o kryptomenových peňaženkách a e-mailových účtoch. Tieto údaje následne odosielal na servery kontrolované útočníkmi, čím vystavil používateľov riziku krádeže identity a finančných strát.

The Gamer

Spoločnosť Valve po odhalení hrozby okamžite odstránila hru zo svojho obchodu a začala upozorňovať potenciálne zasiahnutých používateľov. Používateľom bolo odporučené vykonať kompletnú kontrolu systému pomocou aktualizovaného antivírusového softvéru, skontrolovať prítomnosť neznámych alebo novo nainštalovaných programov a v krajnom prípade zvážiť aj preinštalovanie operačného systému Windows.

Treba byť obozretný

Incident s PirateFi poukazuje na sofistikovanosť moderných kybernetických hrozieb. Útočníci dokázali obísť bezpečnostné mechanizmy Steamu a umiestniť škodlivý softvér do oficiálneho obchodu s hrami. Táto skutočnosť zdôrazňuje potrebu zvýšenej ostražitosti aj pri sťahovaní obsahu z dôveryhodných zdrojov.

Prípad PirateFi nie je ojedinelý. Štatistiky ukazujú, že až 90% pirátených hier sťahovaných z torrentov alebo file-sharingových stránok obsahuje malvér alebo škodlivý kód. Hoci v tomto prípade išlo o hru distribuovanú cez oficiálnu platformu, incident pripomína, že žiadny zdroj nie je úplne imúnny voči bezpečnostným hrozbám.

Pre používateľov je kľúčové dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá: pravidelne aktualizovať antivírusový softvér, byť opatrný pri sťahovaní neznámych programov a hier, a v prípade podozrenia na infikovanie systému okamžite konať. Incident s PirateFi slúži ako varovanie pre celú hernú komunitu a zdôrazňuje potrebu neustálej pozornosti v digitálnom svete.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP