Kvantové počítače majú predstavovať budúcnosť výpočtovej techniky, pričom terajšiu generáciu aj tých najvýkonnejších počítačov majú poraziť svojim výkonom a výpočtovou silou meranou v qubitoch. Pri svojom fungovaní využívajú rôzne kvantovomechanické javy a riešenie úloh pomocou takéhoto zariadenia trvá oveľa kratšie ako na konvenčných počítačoch. Práve takýto kvantový počítač má zrejme v rukáve aj Google a jeho detaily boli prednedávnom omylom zverejnené v publikácii NASA, odkiaľ ale rýchlo zmizli. O tejto téme informoval portál Financial Times.

Pokiaľ sa však na verejnosť dostanú takéto utajované informácie, každá spoločnosť je skúpa na bližšie detaily. Rovnako tak autenticitu informácií, ktorých kópiu získal aj portál Fortune, hovorca Googlu nepotvrdil. NASA sa k tejto téme taktiež nechcela vyjadriť. Podľa zdroja spojeného s Googlom však malo ísť o omyl a informácie o kvantovom superpočítači spoločnosti nemala vesmírna agentúra zverejniť. Práve kvôli tomu boli z jej stránok rýchlo stiahnuté.

Odhalené utajované informácie o kvantovom počítači Googlu

Navyše sa v tejto práci hovorilo aj o výkone a možnostiach kvantového počítača Googlu, ktorý je podľa získaných informácií poriadne výkonný a svojou výpočtovou silou hravo tromfne aj najvýkonnejšie superpočítače sveta. Jeho detaily však boli zverejnené skôr ako informácie prešli revíziou vedeckej komunity, čo pritom môže trvať týždne alebo aj mesiace. Výkon takéhoto zariadenia by mal pritom rásť exponencionálne oveľa rýchlejšie ako pri konvenčných počítačoch, kde má výpočtová sila rásť exponenciálne každé 2 roky podľa Moorovho zákona.

Ten hovorí o tom, že počet tranzistorov vo výpočtových systémoch sa zdvojnásobuje práve za toto časové obdobie. Podľa odhalených informácií by však kvantový počítač Googlu dokázal riešiť v priebehu pár sekúnd aj úlohy, ktoré by bežným počítačom trvali aj desiatky tisíc hodín.

Príkladom mal byť v správe aj výpočet trvajúci 3 minúty pomocou kvantového počítača tohto giganta, zatiaľ čo rovnakú úlohu by počítač IBM Summit zvládol za neuveriteľných 10 000 rokov. Taktiež sa hovorilo o tom, že úlohu, ktorú by Google Cloud server zvládol za 50 trilión hodín, kvantový počítač Googlu vyrieši už za 30 sekúnd.

Pomôžu pri najzložitejších úlohách

Najvýkonnejší počítač od IBM je známy od novembra minulého roka a ponúka výpočtovú silu 200 petaFLOPS. Informácie od Googlu sa pritom sústredia na spojenie „kvantová nadradenosť“, pretože takýto kvantový počítač dokáže riešiť aj doteraz najzložitejšie úlohy, s ktorými by si nevedela dať v krátkom čase rady ani najmodernejšia výpočtová technika. Spoločnosť však spomínané informácie o kvantovom počítači oficiálne nepotvrdila. V správe ale stálo aj to, že toto zariadenie pod názvom „Sycamore“ má disponovať výpočtovým výkonom 53 qubitov.

Nenechaj si ujsť
IBM čoskoro predstaví najvýkonnejší kvantový počítač na svete. Výrazne posunie možnosti technologického sveta

To je však o 19 qubitov menej ako v prípade 72-qubitového procesora odhaleného v marci 2018, informuje CNN. Rovnaký výkon má mať aj kvantový počítač od IBM, ktorý bude pre vybraných zákazníkov dostupný už v októbri.

Hoci ide o 14. kvantový počítač spoločnosti, jeho výpočty sú v experimentálnej rovine. V prípade takéhoto zariadenia je nevyhnutnosťou aj kvalitné chladenie. S výkonom kvantových počítačov sa však majú riešiť tie najťažšie a komplexné úlohy, ktorými bude možné vo výsledku vyvinúť napríklad omnoho prepracovanejšiu umelú inteligenciu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP