S nástupom elektromobility prišli na Slovensko aj zelené EČV, ktoré majú na prvý pohľad jasne a zreteľne odlíšiť ekologické vozidlá od spaľovákov. Prvé výhody pre majiteľov elektromobilov v Bratislave prichádzajú až teraz, no paradoxne zelené značky nezohrávajú prakticky žiaden význam.

Nový systém parkovania v Bratislave s názvom PAAS prináša množstvo výhod pre rezidentov a tiež majiteľov ekologických vozidiel. Systém výhod funguje na vydávaní rôznych kariet, či už rezidenčných, návštevníckych a tiež kariet pre ekologické vozidlá.

Majitelia elektromobilov tak môžu po novom parkovať v hlavnom meste lacnejšie než majitelia bežných áut, no proces vybavenia zľavy je podľa našich zistení zbytočne komplikovaný a prakticky úplne ignoruje, že elektromobily a plug-in hybridy môžu mať zelené EČV.

Potrebuješ kartu pre elektromobil

Nový systém parkovania PAAS je aktívny od 25. mája 2022. Celá Bratislava je rozdelená do štyroch parkovacích zón, na základe čoho sa líši aj hodinová tarifa za parkovanie od 0,50 €/hodina až po 2 €/hodina.

Majitelia elektromobilov majú výhodu v podobe 50 % zľavy z parkovného, avšak aby si mohli zľavu uplatniť, musia požiadať o vydanie zľavovej parkovacej karty pre elektromobil. O virtuálnu kartu je možné požiadať cez systém PAAS, skrz ktorý sa následne uhrádza parkovné. Zľavová karta sa vydáva na jeden rok, no jej zmysel akosi postrádame.

Na čo sú potom zelené značky?

Výhodou je, že ak niekto častejšie mení vozidlo, napríklad ako my v redakcii pri rôznych testoch, môže si na svoj účet zaregistrovať viacero elektromobilov, na ktoré bude vydaných viacero zľavnených kariet. S touto otázkou sme kontaktovali aj podporu parkovacej služby PAAS a pýtali sa, ako majú postupovať vodiči, ktorí striedajú elektromobil viackrát do roka:

„Tým, že nie je v tomto prípade podmienkou mať vzťah k automobilu, ako je to napríklad pri rezidentských kartách a pod., len sa vystavuje zľavová parkovacia karta na konkrétne EČV, môžete požiadať o kartu na akýkoľvek elektromobil, ktorý práve používate, ale je potrebné si pred touto zmenou vždy požiadať o zmenu vozidla, teda o zmenu príslušného EČV.“

Takáto zmena EČV však nie je nutná, nakoľko nám sa podarilo do systému naraz registrovať dva elektromobily, jeden so zelenou značkou a druhý s klasickou bielou EČV.

FonTech

Ako ale informovala firma FonTech.sk v ďalšej správe, zľava z parkovného sa týka iba elektromobilov, nie hybridov a dokonca ani plug-in hybridov nabíjateľných zo siete. Pri pokuse zadať do systému EČV plug-in hybridného vozidla systém žiadosť zamietol. V tomto prípade teda rozumieme nápadu vydávania kariet, nakoľko zelené značky môžu získať aj plug-in hybridné modely áut.

Nič to však nemení na tom, že význam zelených značiek sa absolútne vytráca. Ak teda pri parkovaní nie sú plug-in hybridné vozidlá považované za ekologické, na čo potom majú možnosť získať zelené EČV? Ak by boli zelené značky iba pre elektromobily, parkovanie by sa mohlo kontrolovať na ich základe. V opačnom prípade by malo byť zlacnené parkovanie aj pre majiteľov plug-in hybridov, ktorí takisto dokážu v meste jazdiť ekologicky iba na elektrinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú