Ak po prečítaní nadpisu len neveriacky krútiš hlavou a myslíš si, že zle vidíš, tak sa nemáš čoho báť. S tvojim zrakom je totižto všetko v tom najlepšom poriadku. Vyznieva to síce bláznivo, no napriek tomu sme sa rozhodli vykonať porovnanie neporovnateľného a postavili sme vedľa seba OnePlus 3 a Nokiu 3310.

Tieto dva telefóny si to medzi sebou rozdali v súboji na život a na smrť, v ktorom sme sa venovali najmä ich fotoaparátom. Áno, máš pravdu, OnePlus 3 má podľa papierových predpokladov poriadne navrch, no to má napríklad aj taký UMIDIGI Z Pro nad iPhonom 7 a predsa len beží iPhone podstatne plynulejšie. Chceli sme sa teda na vlastné oči presvedčiť, či sa rovnaký vzorec neuplatní aj v tomto prípade a fototest nám prišiel ako najlepší spôsob, ako to overiť. Ešte predtým, ako sa však pustíme do samotného porovnávania si poďme povedať niečo o fotografickej výbave týchto zariadení.

Nokia 3310 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

OnePlus 3 ponúka dva snímače, pričom jeden z nich je umiestnený vpredu a druhý vzadu. Ten predný následne ponúka 8 MPx rozlíšenie a clonu f/2.0. Zadný zase disponuje 16 MPx rozlíšením, optickou stabilizáciou obrazu, clonou f/2.0, automatickým zaostrovaním a LED bleskom. Ten sa nachádza aj vedľa 2 MPx fotoaparátu na Nokii 3310, ktorý je na tomto zariadení jediným. Menej je však niekedy viac. Tak a teraz už poďme k samotným fotkám. Najprv si porovnáme tie z exteriéru. Vľavo môžeš vidieť snímky, o ktoré sa postaral OnePlus 3 a vpravo tie vytvorené pomocou 3310-ky. Máš pravdu, rozdiel je naozaj viditeľný.


zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Je extrémne prekvapujúce, že obyčajná tlačítková Nokia je o toľko lepšia, ako smartfón, ktorý sa chváli prezývkou zabijak vlajkových lodí. Množstvo detailov zachytených na fotografiách vpravo je priam zarážajúce a najlepšie to badať pri pohľade na trávu. Tá je jednotná a nie rozdelená na jednotlivé steblá ako pri smartfóne od OnePlus. Vo farebnom podaní taktiež vyhráva nová Nokia. Tá totiž už bez akýchkoľvek prídavných úprav a nastavení sama dokáže vyhodnotiť scénu a k tomu prispôsobiť odtiene a teplotu farieb. Ako môžeš sám vidieť, všetky kvety vyzerajú na snímke vpravo lepšie a ak s tým náhodou nesúhlasíš, tak zrejme o fotografovaní nevieš nič. Dynamický rozsah opäť nahráva do karát znovuzrodenej legende, ktorá k pekne osvetleným záberom nepotrebuje ani HDR funkcionalitu.


zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Čerešničkou na torte je následne ostrosť, ktorá je vďaka vysokému rozlíšeniu skvelá. Jednoducho, OnePlus sa rozhodne má čo učiť. Všetko to, čo je popísané vyššie, platí aj pre fotografie robené v interiéri. Tam Nokia dokonca ešte viac vynikne vďaka veľkému senzoru, ktorý zvládne prepustiť skutočne veľké množstvo svetla aj na miestach, kde ho zase až tak veľa nie je. Fotografie vytvorené za zlých svetelných podmienok sú vďaka tomu taktiež výborne osvetlené a slovíčko šum 3310-ka jednoducho nepozná. Zato OnePlus 3 je s týmto slovíčkom až priveľmi dobrý kamarát. Makro fotky z Nokie majú bokeh efekt skvelo rozmiestnený po celej snímke a tie z OnePlus ho majú iba v pozadí foteného objektu, čo tak rozhodne byť nemá.


zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Konečne sa dostávame k tým najdôležitejším záberom – selfíčkam. Ako si sa dočítal vyššie, Nokia 3310 má síce iba jeden snímač umiestnený vzadu, no to neznamená, že sa s ním nedajú robiť obľúbené „svojky“. Ba čo viac, tento telefón disponuje jednou výnimočnou vlastnosťou. Vďaka tomu, že na seba počas fotografovania nevidíš ťa tak každý jeden záber dokáže prekvapiť. Či už to bude milé, alebo naopak nemilé prekvapenie, záleží najviac od tvojho výzoru. Tak a pri tomto smutnom, no pravdivom výroku naše porovnanie ukončíme. Jeho jednoznačným víťazom sa stala Nokia 3310 a veríme, že nám dáš za pravdu. Ak aj náhodou nie, tak máš zrejme pokazený displej, zlý zrak alebo si jednoducho nepochopil iróniu ;).

zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom